My Cart
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
The Ardor Home Microfibre Quilt 300GSM is a warm and comfy all round quilt suitable for every season.
The soft and luxurious 300GSM polyester fill mimics the characteristics of goose down in an easy care, machine washable Microfibre cover that may provide hypoallergenic benefits for sensitive sleepers.
| Single | 140 x 210 cm |
| King Single | 165 x 210 cm |
| Double | 180 x 210 cm |
| Queen | 210 x 210 cm |
| King | 240 x 210 cm |
| Super King | 270 x 240 cm |
| Cover | Microfibre Cover |
| Pillow Fill | Polyester Fill |
| Includes | Each pack contains 1 x Quilt |
Ardor Home has represented sophistication, premium quality and well-being in the textile industry for decades. Featuring elegant collections of Australian designed quilt cover sets, homewares and bedding accessories, Ardor Home provides both on trend style and comfort to homes all over Australia and internationally. Our 100% cotton reversible quilt cover sets are a customer favourite, offering luxurious and versatile styling options enabling the creation of a uniquely individual look.
| Quilt Weight | 300 GSM |
|---|---|
| Quilt Size | Single, King Single, Double, Queen, King, Super King |
| Warmth | Summer |
| Care Instruction | Machine Washable |
| Fill Weight | 300 GSM |
| Cover | Microfibre Cover |
| Material | Polyester Fill |
| Manufacturer's Warranty | N/A |
| Manufacturer | Ardor Home Australia |
| Category | Quilts |
Share your thoughts with other customers
Google Reviews
5 | 87% | |
4 | 8% | |
3 | 2% | |
2 | 1% | |
1 | 2% |
Easy Peasy - filter arrived on time.
I purchased the Wireless Bluetooth Headband. Frustrating from first use fiddling around with the control panel and the cabled buds inside the band. After just a few uses the control unit wouldn't charge as advertised (inside the band). Troubleshooting suggested removing from the band, did this but still would not charge. Contacted sleep solutions, sent them a short video of the charging error lights. Despite the product being less than 2 months old they sent me a pre-paid consignment note, to send the control panel & charging pad back to them - I was instructed to include a detailed explanation of the problem and of course my contact details. They would investigate and come back to me. I was also to ensure the product was packaged in a manner to prevent damage. What they should have done, given the age of the product is apologise and sent me a replacement. Unit is useless, I'll throw it out.
Quick delivery and great communication. Sound machine works perfectly for my daughters room
Bought online, after 9 days of having no notice about shipping I emailed them and only then they sent the package. It's been two weeks and I still haven't been delivered.
Easy to order quick delivery and very happy with product.
Item deliverd fast
Excellent product, excellent customer service and very fast delivery. I will say, however, that I find the headhand too hot at the moment. This can't really be helped. But if you tend to run hot or get hot flushes, consider this.
We couldn't believe how fast the electric blankets got here from Sydney. Just 3 days by Australia post to Toowoomba. The products have all the features we wanted as well.