My Cart
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
Save off RRP
:quality(90)/https://www.sleepsolutions.com.au/media//wysiwyg/Products/AABC/aabc-banner-2.jpg)
:quality(90)/https://www.sleepsolutions.com.au/media//wysiwyg/Products/AABC/alpaca-premium.jpg)
The Australian Alpaca Bedding Company Premium Blend Alpaca Quilt has natural luxury quilt with mix of Alpaca and Wool fiber together with 100% Cotton cover.
The quilting design of this is unique with UltraSoft internal stitching which significantly improves the quilts softness and warmth. This quilt looks amazing on your bed. Even on the coldest nights in winter you will rest and sleep with luxurious comfort.
The luxuriously soft filling is covered with a premium quality 100% cotton fabric which is exclusive to The Australian Alpaca Bedding Company. This fabric is silky soft, quiet and hard wearing yet it has a beautiful touch and softness.
:quality(90)/https://www.sleepsolutions.com.au/media//wysiwyg/Products/AABC/alpaca-premium.jpg)
:quality(90)/https://www.sleepsolutions.com.au/media//wysiwyg/Products/AABC/alpaca-benefits.jpg)
The fleece of the alpaca is of an outstanding quality. Unlike sheep’s wool, it is very clean and naturally contains no lanolin, so it doesn’t require chemical processing. Alpaca fleece is also semi-hollow, giving it a unique, lightweight feel as well as superior thermal performance.
Alpaca fleece in its natural state is allergy-free and luxuriously soft, producing a beautiful handle and drape to bedding products filled with this material.
In addition, alpaca fleece is moisture absorbent, which allows bedding to remain warm in the winter, and cool in the summer.
:quality(90)/https://www.sleepsolutions.com.au/media//wysiwyg/Products/AABC/guarantee.jpg)
:quality(90)/https://www.sleepsolutions.com.au/media//wysiwyg/Products/AABC/AABC-Alpaca-Regal-sash2.jpg)
Cover: 100% Cotton Japara Cover (233 thread count)
Fill: A blend of 40% pure premium quality alpaca fleece, grown in Australia and 60% wool.
Trim: Satin binding with a luxurious satin sash
| Size | Dimensions |
|---|---|
| Single Size | 140 cm x 210 cm |
| Double Size | 180 cm x 210 cm |
| Queen Size | 210 cm x 210 cm |
| King Size | 245 cm x 210 cm |
| Chinese Queen Size | 230 cm x 200 cm |
| Chinese King Size | 240 cm x 220 cm |
| Quilt Weight | 300 GSM |
|---|---|
| Quilt Size | Single, Double, Queen, King, Super King |
| Warmth | Autumn, Spring, Winter |
| Care Instruction | Dry Clean Only |
| Fill Weight | 300 GSM |
| Cover | 100% Cotton Japara Cover (233 thread count) |
| Material | A blend of 40% pure premium quality alpaca fleece, grown in Australia and 60% wool. |
| Manufacturer's Warranty | 5 Years Guarantee |
| Category | Quilts |
Share your thoughts with other customers
Google Reviews
5 | 87% | |
4 | 8% | |
3 | 2% | |
2 | 1% | |
1 | 2% |
Easy Peasy - filter arrived on time.
I purchased the Wireless Bluetooth Headband. Frustrating from first use fiddling around with the control panel and the cabled buds inside the band. After just a few uses the control unit wouldn't charge as advertised (inside the band). Troubleshooting suggested removing from the band, did this but still would not charge. Contacted sleep solutions, sent them a short video of the charging error lights. Despite the product being less than 2 months old they sent me a pre-paid consignment note, to send the control panel & charging pad back to them - I was instructed to include a detailed explanation of the problem and of course my contact details. They would investigate and come back to me. I was also to ensure the product was packaged in a manner to prevent damage. What they should have done, given the age of the product is apologise and sent me a replacement. Unit is useless, I'll throw it out.
Quick delivery and great communication. Sound machine works perfectly for my daughters room
Bought online, after 9 days of having no notice about shipping I emailed them and only then they sent the package. It's been two weeks and I still haven't been delivered.
Easy to order quick delivery and very happy with product.
Item deliverd fast
Excellent product, excellent customer service and very fast delivery. I will say, however, that I find the headhand too hot at the moment. This can't really be helped. But if you tend to run hot or get hot flushes, consider this.
We couldn't believe how fast the electric blankets got here from Sydney. Just 3 days by Australia post to Toowoomba. The products have all the features we wanted as well.