My Cart
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
Protect your mattress and pillows with Bambi's range of Protectiva+ waterproof mattress protectors - bonus pillow protector(s) included!
The Bambi Protectiva+ Tencel with Side Protection Waterproof Mattress Protector helps you to safeguard your bedding with comfortable, breathable, quiet, care-friendly protection and also features waterproof sides. The outer casing is made with Tencel which naturally absorbs moisture and then releases the moisture back into the environment keeping you comfortable all night long.
Also comes in a convenient Long Single size suitable for modern Split King Beds.
TENCEL® naturally absorbs moisture and quickly releases it again. This property guarantees a pleasantly dry sleeping climate. In contrast, polyester does not absorb moisture at all. In the case of polyester, moisture remains on the fiber as a surface film. Moisture cannot be transported into the fiber of polyester as opposed to TENCEL®.
A mattress protector assists with good sleep hygiene. Dust mites live in soft furnishings such as bedding and mattresses. Dust mites are microscopic creatures that feed off human scales. They are one of the most common allergen triggers for asthma, especially in humid and coastal parts of Australia.
Over time, thousands of dust mites and bed bugs may be lurking in your bed. A mattress protector will help protect your mattress from dust mites, bacteria, and allergens.
| Single | 92 x 188 + 40 - 55 cm |
| Long Single (suits Split King Beds) |
92 x 203 cm + 40 - 55 cm |
| King Single | 107 x 203 + 40 - 55 cm |
| Double | 137 x 188 + 40 - 55 cm |
| Queen | 153 x 203 + 40 - 55 cm |
| King | 183 x 203 + 40 - 55 cm |
| Super King | 204 x 204 + 40 - 55 cm |
| Pillow Protector | 72 x 46 cm |
An Australian-owned, Australia-made family company founded more than 30 years ago in New South Wales, Bambi is a leading manufacturer of quality bedding products - helping Australian families enjoy better sleep for over three decades. An award-winning company, Bambi is dedicated to exceptional quality and innovation in bedding.
| Mattress Size | Single, King Single, Long Single, Double, Queen, King, Super King |
|---|---|
| Material | Tencel Stretch-knit fabric with Waterproof PU Backing |
| Firmness | N/A |
| Care | Machine wash Tumble dry low heat |
| Manufacturer's Warranty | 10 Year Mattress Protection Warranty |
| Manufacturer | Bambi |
| Category | Bedding |
Share your thoughts with other customers
Google Reviews
5 | 87% | |
4 | 8% | |
3 | 2% | |
2 | 1% | |
1 | 2% |
Easy Peasy - filter arrived on time.
I purchased the Wireless Bluetooth Headband. Frustrating from first use fiddling around with the control panel and the cabled buds inside the band. After just a few uses the control unit wouldn't charge as advertised (inside the band). Troubleshooting suggested removing from the band, did this but still would not charge. Contacted sleep solutions, sent them a short video of the charging error lights. Despite the product being less than 2 months old they sent me a pre-paid consignment note, to send the control panel & charging pad back to them - I was instructed to include a detailed explanation of the problem and of course my contact details. They would investigate and come back to me. I was also to ensure the product was packaged in a manner to prevent damage. What they should have done, given the age of the product is apologise and sent me a replacement. Unit is useless, I'll throw it out.
Quick delivery and great communication. Sound machine works perfectly for my daughters room
Bought online, after 9 days of having no notice about shipping I emailed them and only then they sent the package. It's been two weeks and I still haven't been delivered.
Easy to order quick delivery and very happy with product.
Item deliverd fast
Excellent product, excellent customer service and very fast delivery. I will say, however, that I find the headhand too hot at the moment. This can't really be helped. But if you tend to run hot or get hot flushes, consider this.
We couldn't believe how fast the electric blankets got here from Sydney. Just 3 days by Australia post to Toowoomba. The products have all the features we wanted as well.