My Cart
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
The Warm Winter Weight Wool Quilt 500gsm is made with superior Australian superwash wool, which will draw moisture away from the body and leave you enjoying your peaceful and uninterrupted sleep.
On the outside, a 100% cotton cover reduces moisture retention and is soft to the touch. On the inside, Merino Wool is an excellent temperature regulator, adapting to the Australian climate over the past 200 years to develop a fine thread that is super soft and breathable for the perfect night's sleep all year round.
This quilt is designed to keep you warm in the winter and cool during summer, this breathable wool fibre quilt helps your body to regulate temperature through the absorption and distribution of body heat.
Complete with dreamy loft and exquisite stitching, this quilt will keep its shape for a long time, which complements the added bonus of being effortlessly washable.
Purafresh®
Protection
Made from
Australian Wool
100% Sateen
Cotton Cover
500 GSM
Fill Weight
With natural and biodegradable wool fibres, these quilts are environmentally friendly, hypoallergenic, and treated with Purafresh® antibacterial, antimicrobial and antidust mite protection, making the Warm Winter Weight Wool Quilt the perfect addition to anybody that values a comfortable nights' sleep.
| Size | Dimensions |
|---|---|
| Single | 140 x 210 cm |
| Double | 180 x 210 cm |
| Queen | 210 x 210 cm |
| King | 240 x 240 cm |
| Super King | 240 x 270 cm |
NOTE: For health and hygiene reasons, pillows, quilts, underlays, bed toppers, mattress and pillow protectors cannot be returned for a refund or exchange unless faulty or not as ordered.
| Quilt Weight | 500 GSM |
|---|---|
| Quilt Size | Single, Double, Queen, King, Super King |
| Warmth | Winter |
| Care Instruction | Machine Washable, Hand Wash |
| Fill Weight | 500 GSM |
| Cover | 100% Natural Cotton |
| Material | Superior Australian Super Wash Wool |
| Manufacturer's Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | Natural Home |
| Category | Quilts |
Share your thoughts with other customers
Google Reviews
5 | 87% | |
4 | 8% | |
3 | 2% | |
2 | 1% | |
1 | 2% |
Easy Peasy - filter arrived on time.
I purchased the Wireless Bluetooth Headband. Frustrating from first use fiddling around with the control panel and the cabled buds inside the band. After just a few uses the control unit wouldn't charge as advertised (inside the band). Troubleshooting suggested removing from the band, did this but still would not charge. Contacted sleep solutions, sent them a short video of the charging error lights. Despite the product being less than 2 months old they sent me a pre-paid consignment note, to send the control panel & charging pad back to them - I was instructed to include a detailed explanation of the problem and of course my contact details. They would investigate and come back to me. I was also to ensure the product was packaged in a manner to prevent damage. What they should have done, given the age of the product is apologise and sent me a replacement. Unit is useless, I'll throw it out.
Quick delivery and great communication. Sound machine works perfectly for my daughters room
Bought online, after 9 days of having no notice about shipping I emailed them and only then they sent the package. It's been two weeks and I still haven't been delivered.
Easy to order quick delivery and very happy with product.
Item deliverd fast
Excellent product, excellent customer service and very fast delivery. I will say, however, that I find the headhand too hot at the moment. This can't really be helped. But if you tend to run hot or get hot flushes, consider this.
We couldn't believe how fast the electric blankets got here from Sydney. Just 3 days by Australia post to Toowoomba. The products have all the features we wanted as well.