My Cart
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
Save off RRP
The Wooltara Luxury Four Season Two Layer Washable Australian Alpaca Wool Quilt is made with an ultra-fresh treated pure cotton sateen cover and 200 GSM + 300 GSM super-soft washable alpaca wool filling.
Two quilts join together with snap fasteners, a unique design with the versatility to use single layers or combine for use all year round. This Wooltara superwash alpaca wool quilt is designed for use all year round.
Natural Alpaca fibre is soft, durable, luxurious and silky which offers superior softness and provides a high level of warmth. A lightweight quilt for warm summer nights and a medium-weight quilt for autumn and spring.
Clip the two together to become an extra warm winter quilt. Each quilt is filled with imperial washable alpaca wool for ultimate year-round comfort, superior loft and easy care. The cover is ultra-fresh treated making this superwash quilt suitable for asthma and allergy sufferers.
Super Wash
Machine Washable
Ultra-Fresh
Protection
5 Year
Guarantee
| Size | Dimensions |
|---|---|
| Single | 140 x 210 cm |
| Double | 180 x 210 cm |
| Queen | 210 x 210 cm |
| King | 245 x 210 cm |
| Super King | 270 x 240 cm |
NOTE: For health and hygiene reasons, pillows, quilts, underlays, bed toppers, mattress and pillow protectors cannot be returned for a refund or exchange unless faulty or not as ordered.
Wooltara is 100% Australian-owned and only produces wool bedding made to the highest Australian standards. We want our customers to experience the difference of sleeping with genuine Australian wool bedding of the utmost quality.
Wooltara produces an exceptional range of wool quilts, wool under blankets, mattress toppers, and pillows - all created to improve your sleeping experience.
| Quilt Weight | 200 GSM, 300 GSM |
|---|---|
| Quilt Size | Single, Double, Queen, King, Super King |
| Warmth | Summer, Spring/Autumn, Autumn, Spring, Winter, Four Seasons |
| Care Instruction | Machine Washable |
| Fill Weight | Lightweight quilt: 200 GSM Medium-weight quilt: 300 GSM |
| Cover | Cotton sateen cover |
| Material | 70% sheep's wool & 30% alpaca wool |
| Manufacturer's Warranty | 5 Year Guarantee |
| Category | Quilts |
Share your thoughts with other customers
Google Reviews
5 | 87% | |
4 | 8% | |
3 | 2% | |
2 | 1% | |
1 | 2% |
Easy Peasy - filter arrived on time.
I purchased the Wireless Bluetooth Headband. Frustrating from first use fiddling around with the control panel and the cabled buds inside the band. After just a few uses the control unit wouldn't charge as advertised (inside the band). Troubleshooting suggested removing from the band, did this but still would not charge. Contacted sleep solutions, sent them a short video of the charging error lights. Despite the product being less than 2 months old they sent me a pre-paid consignment note, to send the control panel & charging pad back to them - I was instructed to include a detailed explanation of the problem and of course my contact details. They would investigate and come back to me. I was also to ensure the product was packaged in a manner to prevent damage. What they should have done, given the age of the product is apologise and sent me a replacement. Unit is useless, I'll throw it out.
Quick delivery and great communication. Sound machine works perfectly for my daughters room
Bought online, after 9 days of having no notice about shipping I emailed them and only then they sent the package. It's been two weeks and I still haven't been delivered.
Easy to order quick delivery and very happy with product.
Item deliverd fast
Excellent product, excellent customer service and very fast delivery. I will say, however, that I find the headhand too hot at the moment. This can't really be helped. But if you tend to run hot or get hot flushes, consider this.
We couldn't believe how fast the electric blankets got here from Sydney. Just 3 days by Australia post to Toowoomba. The products have all the features we wanted as well.