My Cart
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
The Wooltara Luxury Washable Cotton Japara Wool Rich Mattress Topper is made with soft super-soft wool polyester filling and has a unique structure to trap air inside for a warm comfortable night's sleep. It also provides extra cushioning comfort and insulation. High-quality pure cotton Japara cover with Ultra-Fresh treated for lasting freshness & effective control of dust mites.
The warming mattress pad has a fully fitted cotton skirt that stretches to fit most mattresses up to 45 cm deep.
The Wooltara Luxury Washable Cotton Japara Wool Rich Mattress Topper will bring new life to your old mattress. Don't you owe it to yourself to get a good night's sleep!
This can offer you warmth which can be your best friend on a cold day or night. It can also be the perfect accessory for your bedroom or guestroom all season.
Ultra-Fresh
Protection
Australian Wool
Filling
450 GSM
Fill Weight
Machine Washable
for easy care
| Size | Dimensions |
|---|---|
| Single | 91 x 190 + 45 cm |
| Double | 137 x 190 + 45 cm |
| Queen | 152 x 203 + 45 cm |
| King | 180 x 203 +45 cm |
NOTE: For health and hygiene reasons, pillows, quilts, underlays, bed toppers, mattress and pillow protectors cannot be returned for a refund or exchange unless faulty or not as ordered.
Wooltara is 100% Australian-owned and only produces wool bedding made to the highest Australian standards. We want our customers to experience the difference of sleeping with genuine Australian wool bedding of the utmost quality.
Wooltara produces an exceptional range of wool quilts, wool under blankets, mattress toppers, and pillows - all created to improve your sleeping experience.
| Mattress Size | Single, Double, Queen, King |
|---|---|
| Material | Filled with 60% Australian Washable Wool with 40% lofted polyester |
| Care | Warm machine wash on wool cycle |
| Fitting | Fully fitted cotton skirt that stretches to fit most mattresses up to 45 cm deep |
| Depth | Fits mattresses up to 45 cm |
| Manufacturer | Wooltara |
| Category | Bedding |
Share your thoughts with other customers
Google Reviews
5 | 87% | |
4 | 8% | |
3 | 2% | |
2 | 1% | |
1 | 2% |
Easy Peasy - filter arrived on time.
I purchased the Wireless Bluetooth Headband. Frustrating from first use fiddling around with the control panel and the cabled buds inside the band. After just a few uses the control unit wouldn't charge as advertised (inside the band). Troubleshooting suggested removing from the band, did this but still would not charge. Contacted sleep solutions, sent them a short video of the charging error lights. Despite the product being less than 2 months old they sent me a pre-paid consignment note, to send the control panel & charging pad back to them - I was instructed to include a detailed explanation of the problem and of course my contact details. They would investigate and come back to me. I was also to ensure the product was packaged in a manner to prevent damage. What they should have done, given the age of the product is apologise and sent me a replacement. Unit is useless, I'll throw it out.
Quick delivery and great communication. Sound machine works perfectly for my daughters room
Bought online, after 9 days of having no notice about shipping I emailed them and only then they sent the package. It's been two weeks and I still haven't been delivered.
Easy to order quick delivery and very happy with product.
Item deliverd fast
Excellent product, excellent customer service and very fast delivery. I will say, however, that I find the headhand too hot at the moment. This can't really be helped. But if you tend to run hot or get hot flushes, consider this.
We couldn't believe how fast the electric blankets got here from Sydney. Just 3 days by Australia post to Toowoomba. The products have all the features we wanted as well.