My Cart
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
:quality(90)/https://www.sleepsolutions.com.au/media//wysiwyg/Products/Bambi/ProtectivaLuxuryWaterproofTencelMattressProtector/Bambi-Protectiva-Luxury-Waterproof-Tencel-Mattress-Protector-Banner.jpg)
The Bambi Protectiva Luxury Waterproof Tencel Mattress Protector features a waterproof breathable membrane to keep out the nasties - ensuring you get a great nights sleep. It is soft, crinkle free - meaning it won't keep you awake at night and provides stain & waterproof protection to your mattress and also features waterproof sides. The outer casing is made with Tencel which naturally absorbs moisture and then releases the moisture back into the environment keeping your comfortable all night long.
10-year guarantee
Hypoallergenic
Allergy Friendly
Sustainable Tencel Fibre
Machine Washable
Note: Compatible to use with an electric blanket. Put the mattress protector on the mattress first and then the electric blanket. It is also advised just to protect the mattress protector is to put a sheet between the mattress protector and the electric blanket.
Also comes in a convenient Long Single size suitable for modern Split King Beds
TENCEL® naturally absorbs moisture and quickly releases it again. This property guarantees a pleasantly dry sleeping climate. In contrast polyester does not absorb moisture at all. In the case of polyester, moisture remains on the fiber as a surface film. Moisture cannot be transported into the fiber of polyester as opposed to TENCEL®.
TENCEL® quickly absorbs and then releases moisture back into the environment.
:quality(90)/https://www.sleepsolutions.com.au/media//wysiwyg/Products/Bambi/BambiEcoTouchTencelSheetSet/tencel-feature.png)
TENCEL® does not give bacteria a chance to grow.
When moisture is produced it is directly absorbed from the skin and transported inside of the fiber. Thus no water film is produced on the surface where bacteria could grow.
Due to TENCEL®’s excellent moisture absorption and management:
:quality(90)/https://www.sleepsolutions.com.au/media//descriptions/531ef7684fcc4-hygienic.png)
:quality(90)/https://www.sleepsolutions.com.au/media//descriptions/531ef76850c64-eco-friendly.png)
| 40 cm Skirt | Stretches to approx. 55cm |
| Manufacturer's Guarantee | 10 Years |
| Care | Gentle Machine Washable / Tumble Dry |
| Suitable for Allergy and Asthma Sufferers |
| Size | Dimensions |
|---|---|
| Single | 92 x 188 cm |
| Long Single (suits Split King Beds) |
92 x 203 cm |
| King Single | 107 x 203 cm |
| Double | 137 x 188 cm |
| Queen | 153 x 203 cm |
| King | 183 x 203 cm |
| Super King | 204 x 204 cm |
Bambi Protectiva Luxury Waterproof Tencel Pillow Protector
Luxurious pillow protector is suitable for Allergy and Asthma sufferers
From $49.00
| Mattress Size | Single, King Single, Long Single, Double, Queen, King, Super King |
|---|---|
| Material | Waterproof breathable membrane and Tencel cover |
| Care | Gentle machine washable / tumble dry |
| Manufacturer's Warranty | 10 Years |
| Ebay Department | Bedding |
| Ebay Model | Bambi Protectiva Luxury Waterproof Tencel Mattress Protector |
| Ebay Type | Mattress Protector |
| Manufacturer | Bambi |
| Category | Bedding |
Share your thoughts with other customers
Google Reviews
5 | 87% | |
4 | 8% | |
3 | 2% | |
2 | 1% | |
1 | 2% |
Delivery was prompt but had to spend so long and several attempts to find where .to order on line. If I have to do this every 6 months I would like to think it could be as simple as other online shopping experiences.
My partner went away and forgot his pillow, he bought this on the fly. Brought it home and i was obsessed. Hunted it down online and was so happy to find it here. It's the right amount of squishy, but softer than the usual memory foam. Bambi Renew Charcoal Infused Memory Foam Pillow
Very wide choice of products; good quality of items purchased; prompt delivery and advice of progress towards my address.
Queen size, electric blanket- Dreamaker 100% Cotton Quilted Electric Blanket Recently purchased- speedy delivery This is a very comfortable electric blanket- deep stretchy skirting and a generously plumped cotton quilt cover. The electrical connection is placed at the top of the blanket, and is therefore on top of the pillow area - no more bumps on the side. Blanket controls are well designed and easy to use. Very happy with my purchase.
Geeat products , good quality and fair prices. And fast postage. Highly recommended
When I have rang and enquired about any product information I have always received prompt up to date details about items I have wanted to purchase. The staff at Sleep Solutions are professional, polite and nothing is too much trouble for them when ordering and the ongoing communciation with 'products in transit' is second to none. Highly recommend this company. Christine
On time and a great product
Good quality, great price, sleep phones are comfortable and work very well. Highly reccomend this product and company