My Cart
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
Save off RRP
:quality(90)/https://www.sleepsolutions.com.au/media//wysiwyg/Products/AABC/aabc-banner-2.jpg)
:quality(90)/https://www.sleepsolutions.com.au/media//wysiwyg/Products/AABC/AABC-Alpaca-Regal-sash.jpg)
The Australian Alpaca Bedding Company Regal Blend Alpaca Quilt has natural luxury quilt with mix of Alpaca and Wool fiber together with 100% Cotton cover. It has ultra-light all natural fibre quilt designed for summer and warm climates. The lightest alpaca and wool quilt in the world.
It also has UltraSoft quilt design which has the filling internally stitched to improve loft for optimal comfort, softness and it looks great on the bed.
The quilt is finished with a luxurious satin binding as a special touch. A premium quality alpaca quilt at an affordable price.
:quality(90)/https://www.sleepsolutions.com.au/media//wysiwyg/Products/AABC/AABC-Alpaca-Regal-sash.jpg)
:quality(90)/https://www.sleepsolutions.com.au/media//wysiwyg/Products/AABC/alpaca-benefits.jpg)
The fleece of the alpaca is of an outstanding quality. Unlike sheep’s wool, it is very clean and naturally contains no lanolin, so it doesn’t require chemical processing. Alpaca fleece is also semi-hollow, giving it a unique, lightweight feel as well as superior thermal performance.
Alpaca fleece in its natural state is allergy-free and luxuriously soft, producing a beautiful handle and drape to bedding products filled with this material.
In addition, alpaca fleece is moisture absorbent, which allows bedding to remain warm in the winter, and cool in the summer.
:quality(90)/https://www.sleepsolutions.com.au/media//wysiwyg/Products/AABC/guarantee.jpg)
:quality(90)/https://www.sleepsolutions.com.au/media//wysiwyg/Products/AABC/AABC-Alpaca-Regal-sash2.jpg)
Cover: 100% Cotton Japara Cover (233 thread count)
Fill: A blend of 60% pure premium quality alpaca fleece, grown in Australia & 40% wool
Trim: Satin binding with a luxurious satin sash
| Size | Dimensions |
|---|---|
| Single Size | 140 cm x 210 cm |
| Double Size | 180 cm x 210 cm |
| Queen Size | 210 cm x 210 cm |
| King Size | 245 cm x 210 cm |
| Chinse Queen Size | 230 cm x 200 cm |
| Chinese King Size | 240 cm x 220 cm |
| Quilt Weight | 300 GSM, 450 GSM |
|---|---|
| Quilt Size | Single, Double, Queen, King, Super King |
| Warmth | Summer, Autumn, Spring, Winter |
| Care Instruction | Dry Clean Only |
| Fill Weight | 200, 300, 400 and 500 GSM Options |
| Cover | 100% Cotton Japara Cover (233 thread count) |
| Material | A blend of 60% pure premium quality alpaca fleece, grown in Australia & 40% wool |
| Manufacturer's Warranty | 5 Years Guarantee |
| Category | Quilts |
Share your thoughts with other customers
Google Reviews
5 | 87% | |
4 | 8% | |
3 | 2% | |
2 | 1% | |
1 | 2% |
Delivery was prompt but had to spend so long and several attempts to find where .to order on line. If I have to do this every 6 months I would like to think it could be as simple as other online shopping experiences.
My partner went away and forgot his pillow, he bought this on the fly. Brought it home and i was obsessed. Hunted it down online and was so happy to find it here. It's the right amount of squishy, but softer than the usual memory foam. Bambi Renew Charcoal Infused Memory Foam Pillow
Very wide choice of products; good quality of items purchased; prompt delivery and advice of progress towards my address.
Queen size, electric blanket- Dreamaker 100% Cotton Quilted Electric Blanket Recently purchased- speedy delivery This is a very comfortable electric blanket- deep stretchy skirting and a generously plumped cotton quilt cover. The electrical connection is placed at the top of the blanket, and is therefore on top of the pillow area - no more bumps on the side. Blanket controls are well designed and easy to use. Very happy with my purchase.
Geeat products , good quality and fair prices. And fast postage. Highly recommended
When I have rang and enquired about any product information I have always received prompt up to date details about items I have wanted to purchase. The staff at Sleep Solutions are professional, polite and nothing is too much trouble for them when ordering and the ongoing communciation with 'products in transit' is second to none. Highly recommend this company. Christine
On time and a great product
Good quality, great price, sleep phones are comfortable and work very well. Highly reccomend this product and company