My Cart
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
Stay warm in winter with our super snug, cotton covered electric blanket with multi zone heating. Including a dual control (1 control on single, long single, king single & 2 on all other sizes)
3-year product guarantee
Safe to use with mattress protectors
Cotton blend cover
Note: For Adjustable Split King Beds - order left and right controllers for the Long Single Size - so the controller is located on the outside edge of the bed to prevent controllers being damaged when adjusting beds.
| Size | Dimensions |
|---|---|
| Single | 92 x 188 cm |
| Long Single | 92 x 203 cm |
| King Single | 107 x 203 cm |
| Double | 137 x 188 cm |
| Queen | 153 x 203 cm |
| King | 183 x 203 cm |
| Super King | 204 x 204 cm |
An Australian-owned, Australia-made family company founded more than 30 years ago in New South Wales, Bambi is a leading manufacturer of quality bedding products-helping Australian families enjoy better sleep for over three decades. An award-winning company, Bambi is dedicated to exceptional quality and innovation in bedding.
| Blanket Type | Blanket |
|---|---|
| Blanket Controller | Single Controller, Dual Controller, Digital |
| Quilt Size | Single, Long Single, King Single, Double, Queen, King, Super King |
| Material | Cotton |
| Manufacturer | Bambi |
| Category | Bedding |
Share your thoughts with other customers
Google Reviews
5 | 87% | |
4 | 7% | |
3 | 2% | |
2 | 1% | |
1 | 3% |
Bought 2 Cabeau Travel pillows for our up coming long haul flight. Quality and support of pillow is exactly as product description. Love how it easily folds into its own travel bag. Ease of ordering with a fast delivery .
Delivery was prompt but had to spend so long and several attempts to find where .to order on line. If I have to do this every 6 months I would like to think it could be as simple as other online shopping experiences.
My partner went away and forgot his pillow, he bought this on the fly. Brought it home and i was obsessed. Hunted it down online and was so happy to find it here. It's the right amount of squishy, but softer than the usual memory foam. Bambi Renew Charcoal Infused Memory Foam Pillow
Very wide choice of products; good quality of items purchased; prompt delivery and advice of progress towards my address.
Queen size, electric blanket- Dreamaker 100% Cotton Quilted Electric Blanket Recently purchased- speedy delivery This is a very comfortable electric blanket- deep stretchy skirting and a generously plumped cotton quilt cover. The electrical connection is placed at the top of the blanket, and is therefore on top of the pillow area - no more bumps on the side. Blanket controls are well designed and easy to use. Very happy with my purchase.
Geeat products , good quality and fair prices. And fast postage. Highly recommended
When I have rang and enquired about any product information I have always received prompt up to date details about items I have wanted to purchase. The staff at Sleep Solutions are professional, polite and nothing is too much trouble for them when ordering and the ongoing communciation with 'products in transit' is second to none. Highly recommend this company. Christine
On time and a great product