My Cart
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
What can be finer than drifting into a deep, restoring sleep under a quilt of pure and natural new wool? It's one of the little pleasures of life that makes sleep more restful and days brighter.
The Superior Wool Quilt is Bambi's mid-range wool duvet. This wool quilt has a cover made of wear-resistant Japara cotton; along with the resilience of the classic carded filling, which remembers its shape and keeps its lovely loft regardless of how you sleep on it, this makes the downs wool quilt both long-wearing and convenient to machine-wash and tumble-dry. The highly respected Gold Woolmark label advertises the magnificent quality of the wool quilt's filling.
This Australian wool quilt comes in a Light Loft, which is the equivalent of up to 2 wool underblankets; a High Loft, which is filled with denser, springier wool and replaces as many as 3 standard blankets; and an All Seasons package which includes both, available for separate use or for joining together on the coldest nights.
Wool is a natural healthy choice, and an environmentally friendly resource.
Australian Made ®
This product has been proven to be manufactured in Australia and of a consistently high level of quality
Gold Woolmark ®
This product has been tested and approved as a pure new wool product of the very highest standard and so has been awarded this prestigious marque.
The Woolmark logo is a certification mark by The Woolmark Company, indicating high-quality wool products that meet strict standards.
Comes from Australian Merino sheep, known for producing some of the finest and softest wool in the world. Known for its exceptional softness, breathability, warmth making it ideal high-end luxury bedding. It is highly sought after for its ability to regulate temperature, resist odors, and wick moisture.
| Single | 140 x 210 cm |
| Double | 180 x 210 cm |
| Queen | 210 x 210 cm |
| King | 245 x 210 cm |
| King | 270 x 240 cm |
| Light Loft | 300 gm/m2 - Warmth Equivalent 1-2 Blankets |
| High Loft | 430 gm/m2 - Warmth Equivalent 2 - 3 Blankets |
| Super Loft | 500 gm/m2 - Warmth Equivalent 3-5 Blankets |
| All Seasons | comes with 2 quilts: a High Loft (430 gsm) and a Low Loft (300 gsm) quilt. The quilts can be used separately or velcroed together to create an extra warm quilt (730 gsm) |
An Australian-owned, Australia-made family company founded more than 30 years ago in New South Wales, Bambi is a leading manufacturer of quality bedding products - helping Australian families enjoy better sleep for over three decades. An award-winning company, Bambi is dedicated to exceptional quality and innovation in bedding.
| Quilt Weight | 300 GSM, 430 GSM, 500 GSM, 730 GSM |
|---|---|
| Quilt Size | Single, Double, Queen, King, Super King |
| Care Instruction | Machine Washable, Tumble Dry |
| Warmth | Autumn, Spring, Winter, Four Seasons |
| Fill Weight | 300, 430, 500, 730 gsm options |
| Loft/Depth | Light (300 gsm), High (430 gsm), Super (500 gsm), All Seasons (300 & 430 gsm) |
| Feature | Premium japara cotton cover inhibits dust mites, Heavy duty rating, Family - high use |
| Woolmark | Gold Woolmark |
| Durability | Heavy Duty (300 gsm), Heavy Duty (430 gsm), Heavy Duty (500 gsm), Heavy Duty (300 & 430 gsm) |
| Manufacture | N/A |
| Manufacturer's Warranty | 5 Years Warranty |
| Manufacturer | Bambi |
| Category | Quilts |
Share your thoughts with other customers
Google Reviews
5 | 87% | |
4 | 8% | |
3 | 2% | |
2 | 1% | |
1 | 2% |
Easy Peasy - filter arrived on time.
I purchased the Wireless Bluetooth Headband. Frustrating from first use fiddling around with the control panel and the cabled buds inside the band. After just a few uses the control unit wouldn't charge as advertised (inside the band). Troubleshooting suggested removing from the band, did this but still would not charge. Contacted sleep solutions, sent them a short video of the charging error lights. Despite the product being less than 2 months old they sent me a pre-paid consignment note, to send the control panel & charging pad back to them - I was instructed to include a detailed explanation of the problem and of course my contact details. They would investigate and come back to me. I was also to ensure the product was packaged in a manner to prevent damage. What they should have done, given the age of the product is apologise and sent me a replacement. Unit is useless, I'll throw it out.
Quick delivery and great communication. Sound machine works perfectly for my daughters room
Bought online, after 9 days of having no notice about shipping I emailed them and only then they sent the package. It's been two weeks and I still haven't been delivered.
Easy to order quick delivery and very happy with product.
Item deliverd fast
Excellent product, excellent customer service and very fast delivery. I will say, however, that I find the headhand too hot at the moment. This can't really be helped. But if you tend to run hot or get hot flushes, consider this.
We couldn't believe how fast the electric blankets got here from Sydney. Just 3 days by Australia post to Toowoomba. The products have all the features we wanted as well.