My Cart
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
The Nature's Gift Australian Wool Quilt is proudly made in Australia from the highest quality Australian downs sheep wool. This beautiful wool quilt is finished with a luxurious comes with a cotton japara cover and a 7-year product guarantee. Available in 2 lofts and 4 sizes, it is the perfect choice for every season.
The Bambi Nature's Gift Australian Wool Quilt is created using only the finest quality Australian Down's sheep wool, chosen specifically for its exceptional thermal regulating properties.
2 different lofts
4 different size options
7-year product warranty
Cotton Japara Cover
Pure Australian Wool
Made in Australia
Dry clean only
The Woolmark logo is a certification mark by The Woolmark Company, indicating high-quality wool products that meet strict standards.
Australian 100% pure wool is made entirely from the fleece of sheep raised in Australia, with no added synthetic or blended fibres. It's known for being naturally soft, breathable, and insulating—keeping you warm in cold weather and cool when it's hot.
Wool fibres can absorb moisture without feeling damp, making it great for comfort and temperature regulation. It's also naturally hypoallergenic, durable, and resistant to odours, making it a healthy and long-lasting choice for bedding
| Size | Dimensions |
|---|---|
| Single | 140 x 210 cm |
| Double | 180 x 210 cm |
| Queen | 210 x 210 cm |
| King | 245 x 210 cm |
Note: If you are looking for machine washable and tumble dry wool quilts, please consider Bambi's Moodmaker or Superior Wool Quilts.
An Australian-owned, Australia-made family company founded more than 30 years ago in New South Wales, Bambi is a leading manufacturer of quality bedding products-helping Australian families enjoy better sleep for over three decades. An award-winning company, Bambi is dedicated to exceptional quality and innovation in bedding.
| Quilt Weight | 300 GSM, 500 GSM |
|---|---|
| Quilt Size | Single, Double, Queen, King |
| Warmth | Summer, Autumn, Spring, Winter |
| Care Instruction | Dry Clean Only |
| Fill Weight | 300 and 500 GSM |
| Loft/Depth | Light (300 gsm), Super (500 gsm) |
| Feature | 100% Cotton cover, Traditional Wool Quilt - Low impact, Natural Wool - No extra treatments, Family budget friendly |
| Woolmark | Standard Woolmark (Pure New Wool) |
| Durability | Low Use (300 gsm), Low Use (500 gsm) |
| Cover | Cotton Japara cover |
| Material | Superior quality Down's wool filling |
| Manufacturer's Warranty | 5 Year Warranty |
| Manufacturer | Bambi |
| Category | Quilts |
Share your thoughts with other customers
Google Reviews
5 | 87% | |
4 | 7% | |
3 | 2% | |
2 | 1% | |
1 | 3% |
Bought 2 Cabeau Travel pillows for our up coming long haul flight. Quality and support of pillow is exactly as product description. Love how it easily folds into its own travel bag. Ease of ordering with a fast delivery .
Delivery was prompt but had to spend so long and several attempts to find where .to order on line. If I have to do this every 6 months I would like to think it could be as simple as other online shopping experiences.
My partner went away and forgot his pillow, he bought this on the fly. Brought it home and i was obsessed. Hunted it down online and was so happy to find it here. It's the right amount of squishy, but softer than the usual memory foam. Bambi Renew Charcoal Infused Memory Foam Pillow
Very wide choice of products; good quality of items purchased; prompt delivery and advice of progress towards my address.
Queen size, electric blanket- Dreamaker 100% Cotton Quilted Electric Blanket Recently purchased- speedy delivery This is a very comfortable electric blanket- deep stretchy skirting and a generously plumped cotton quilt cover. The electrical connection is placed at the top of the blanket, and is therefore on top of the pillow area - no more bumps on the side. Blanket controls are well designed and easy to use. Very happy with my purchase.
Geeat products , good quality and fair prices. And fast postage. Highly recommended
When I have rang and enquired about any product information I have always received prompt up to date details about items I have wanted to purchase. The staff at Sleep Solutions are professional, polite and nothing is too much trouble for them when ordering and the ongoing communciation with 'products in transit' is second to none. Highly recommend this company. Christine
On time and a great product