My Cart
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
SleepDeep is the next generation and most complete sleeping earplug there is. Its unique oval shape guarantees a perfect fit and ultimate comfort.
Besides that, the noise reduction gel inside results in maximum attenuation. The high-quality material is easy to clean and 100x reusable, making this earplug the most hygienic and sustainable solution.
Alpine introduces the most comfortable sleeping earplug ever made. With a unique oval shape that matches your ear canal. This guarantees a perfect fit and ultimate comfort.
SleepDeep earplugs have an average attenuation (SNR) of 27dB thanks to the noise-reducing gel inside. This innovative design provides sufficient noise cancellation during your sleep.
The conduction of sound takes place in two ways: through air and via bone. Our skull also picks up sonic vibrations. Via bone conduction our eardrum vibrates, because of which we perceive sound; we can hear it. Therefore, sound can never be blocked out completely, just by blocking the ear canal.
A good night's rest is key to your performance and the way you feel. Alpine earplugs allow you to continue sleeping even where there is a lot of environmental noise.
Slightly pull up your ear and
insert the earplug
Push the earplug in your ear
(not too deep)
The oval shape should follow
your ear canal
| Filter technology | Noise-reducing gel |
| Material | AlpineThermoShape |
| Decibel reduction | 27dB |
| Comfort level | Extra comfort for side sleepers |
| Size | Medium - Large |
| Reusable | 100x times |
| Nominal Diameter | Oval (11 - 15 mm) |
It's easy to clean your reusable Alpine SleepSoft earplugs. Simply wash with mild soap and lukewarm water after each use to extend the life of your earplugs and ensure a perfect fit every time.
| Device Type | Earplugs |
|---|---|
| Ear Plug Type | Silicone, Reusable |
| Colour | White, Purple |
| Manufacturer | Alpine |
| Material | AlpineThermoShape with Noise-reducing Gel |
| Pack Quantity | 1 Pair |
| Noise Reduction Rating (NRR) | 27 dB |
| Fit | Medium - Large |
| Suitable For | Sleeping, Reading, Travel, Flying, Loud Events, General noise reduction |
| Colour | Purple |
| Category | Accessories |
Share your thoughts with other customers
Google Reviews
5 | 87% | |
4 | 7% | |
3 | 2% | |
2 | 1% | |
1 | 3% |
Bought 2 Cabeau Travel pillows for our up coming long haul flight. Quality and support of pillow is exactly as product description. Love how it easily folds into its own travel bag. Ease of ordering with a fast delivery .
Delivery was prompt but had to spend so long and several attempts to find where .to order on line. If I have to do this every 6 months I would like to think it could be as simple as other online shopping experiences.
My partner went away and forgot his pillow, he bought this on the fly. Brought it home and i was obsessed. Hunted it down online and was so happy to find it here. It's the right amount of squishy, but softer than the usual memory foam. Bambi Renew Charcoal Infused Memory Foam Pillow
Very wide choice of products; good quality of items purchased; prompt delivery and advice of progress towards my address.
Queen size, electric blanket- Dreamaker 100% Cotton Quilted Electric Blanket Recently purchased- speedy delivery This is a very comfortable electric blanket- deep stretchy skirting and a generously plumped cotton quilt cover. The electrical connection is placed at the top of the blanket, and is therefore on top of the pillow area - no more bumps on the side. Blanket controls are well designed and easy to use. Very happy with my purchase.
Geeat products , good quality and fair prices. And fast postage. Highly recommended
When I have rang and enquired about any product information I have always received prompt up to date details about items I have wanted to purchase. The staff at Sleep Solutions are professional, polite and nothing is too much trouble for them when ordering and the ongoing communciation with 'products in transit' is second to none. Highly recommend this company. Christine
On time and a great product