My Cart
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
Experience the premium comfort you deserve with the Anti Microbial Breathable Bamboo Covered Memory Foam Pillow, designed by Royal Comfort.
The memory foam interior is made to provide breathable all-round air flow and it works by gently contouring to the neck and head. It responds to both the body's movement and heat, reshaping itself to evenly distribute the weight on the pillow, and eliminate painful pressure points.
The pillow also features a bamboo-blended cover that is anti-microbial with moisture-wicking properties. The cover is conveniently both easily removable and machine-washable, for a longer-lasting effect.
Soft and Comfortable
Bamboo Cover
Wicks Away Moisture
for Sweaty Sleepers
Washable
Bamboo Cover
Anti Dust Mite
Properties
This Bamboo Covered Memory Foam Pillow features:
| Size | 56 x 36 x 10 cm |
| Filling | 600g Crumbed Memory Foam |
| Cover | 35% rayon from bamboo/65% polyester, 230 GSM, Knitted fabric pattern |
Royal Comfort produces a range of bedding that is fit for royalty. They pride themselves on using the finest materials in a range of Egyptian cotton sheets, duck feather and down quilts and mattress toppers. Royal Comfort aims to supply bedding of the highest quality, made from the finest materials to ensure comfort, softness and a night of blissful sleep.
| Pillow Size | Travel |
|---|---|
| Fill Type | Memory Foam |
| Pillow Profile | Medium Profile |
| Material | 600g Crumbed Memory Foam |
| Shape | Classic |
| Cover | 35% Rayon from Bamboo/65% Polyester, 230 GSM, Knitted Fabric Pattern |
| Dimensions (cm) | 56 x 36 x 10 cm |
| Manufacturer's Warranty | N/A |
| Includes a Pillowcase | No |
| Manufacturer | Royal Comfort |
| Category | Pillows |
Share your thoughts with other customers
Google Reviews
5 | 87% | |
4 | 8% | |
3 | 2% | |
2 | 1% | |
1 | 2% |
Delivery was prompt but had to spend so long and several attempts to find where .to order on line. If I have to do this every 6 months I would like to think it could be as simple as other online shopping experiences.
My partner went away and forgot his pillow, he bought this on the fly. Brought it home and i was obsessed. Hunted it down online and was so happy to find it here. It's the right amount of squishy, but softer than the usual memory foam. Bambi Renew Charcoal Infused Memory Foam Pillow
Very wide choice of products; good quality of items purchased; prompt delivery and advice of progress towards my address.
Queen size, electric blanket- Dreamaker 100% Cotton Quilted Electric Blanket Recently purchased- speedy delivery This is a very comfortable electric blanket- deep stretchy skirting and a generously plumped cotton quilt cover. The electrical connection is placed at the top of the blanket, and is therefore on top of the pillow area - no more bumps on the side. Blanket controls are well designed and easy to use. Very happy with my purchase.
Geeat products , good quality and fair prices. And fast postage. Highly recommended
When I have rang and enquired about any product information I have always received prompt up to date details about items I have wanted to purchase. The staff at Sleep Solutions are professional, polite and nothing is too much trouble for them when ordering and the ongoing communciation with 'products in transit' is second to none. Highly recommend this company. Christine
On time and a great product
Good quality, great price, sleep phones are comfortable and work very well. Highly reccomend this product and company