My Cart
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
:quality(90)/https://www.sleepsolutions.com.au/media//wysiwyg/Products/Ardor/CottonMattressProtector/ardor-cotton-mattress-protect-lifestyle.jpg)
What better way to protect your mattress than with our luxurious Cotton Mattress Protector by Ardor Home.
By using our mattress protector, you not only protect but may prolong the life of your mattress. The natural fibre’s of Cotton allow your skin to breathe and reduces the chance of overheating.
This lightweight cover is breathable with an easy to fit elasticized skirt.
:quality(90)/https://www.sleepsolutions.com.au/media//wysiwyg/Products/Ardor/cotton-mattress-protector-new.jpg)
| Cover | Japara Cotton |
| Filling | 100 gsm Cotton |
| Packaging | PVC bag with insert card |
| Skirt | Polyester knit |
| Size | Dimensions |
|---|---|
| Single | 91 x 193 + 40cm |
| King Single | 106 x 203 + 40cm |
| Double | 137 x 193 + 40cm |
| Queen | 152 x 203 + 40cm |
| King | 182 x 203 + 40cm |
'Ardor Home' has represented sophistication, premium quality and well-being in the textile industry for decades. Featuring elegant collections of Australian designed quilt cover sets, homewares and bedding accessories, Ardor Home provides both on trend style and comfort to homes all over Australia and internationally. Our 100% cotton reversible quilt cover sets are a customer favourite, offering luxurious and versatile styling options enabling the creation of a uniquely individual look.
| Mattress Size | King |
|---|---|
| Drop | 40 cm |
| Material | 100GSM Cotton |
| Care | Warm gentle machine wash, Do not bleach, Line dry or warm tumble dry, Do not iron, Do not dry clean |
| Manufacturer's Warranty | N/A |
| Manufacturer | Ardor Home Australia |
| Category | Bedding |
Share your thoughts with other customers
Google Reviews
5 | 87% | |
4 | 7% | |
3 | 2% | |
2 | 1% | |
1 | 3% |
Bought 2 Cabeau Travel pillows for our up coming long haul flight. Quality and support of pillow is exactly as product description. Love how it easily folds into its own travel bag. Ease of ordering with a fast delivery .
Delivery was prompt but had to spend so long and several attempts to find where .to order on line. If I have to do this every 6 months I would like to think it could be as simple as other online shopping experiences.
My partner went away and forgot his pillow, he bought this on the fly. Brought it home and i was obsessed. Hunted it down online and was so happy to find it here. It's the right amount of squishy, but softer than the usual memory foam. Bambi Renew Charcoal Infused Memory Foam Pillow
Very wide choice of products; good quality of items purchased; prompt delivery and advice of progress towards my address.
Queen size, electric blanket- Dreamaker 100% Cotton Quilted Electric Blanket Recently purchased- speedy delivery This is a very comfortable electric blanket- deep stretchy skirting and a generously plumped cotton quilt cover. The electrical connection is placed at the top of the blanket, and is therefore on top of the pillow area - no more bumps on the side. Blanket controls are well designed and easy to use. Very happy with my purchase.
Geeat products , good quality and fair prices. And fast postage. Highly recommended
When I have rang and enquired about any product information I have always received prompt up to date details about items I have wanted to purchase. The staff at Sleep Solutions are professional, polite and nothing is too much trouble for them when ordering and the ongoing communciation with 'products in transit' is second to none. Highly recommend this company. Christine
On time and a great product