My Cart
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
Save off RRP
:quality(90)/https://www.sleepsolutions.com.au/media//wysiwyg/Products/AABC/aabc-banner-2.jpg)
:quality(90)/https://www.sleepsolutions.com.au/media//wysiwyg/Products/AABC/alpaca-luxury.jpg)
The Australian Alpaca Bedding Company Luxury 100% Alpaca Quilt offers a perfects night’s sleep with exceptional comfort in warm and tropical climates.
Filled with pure and natural, 100% chemical free Australian grown alpaca fleece, this quilt will provide you with a super soft luxuriously comfortable night's sleep. Lightweight and super cool.
It has Excellent Thermal Performance Ideal for all year round for those that sleep in centrally heated sleeping environments. The binding trim on the alpaca luxury collection is our newest style, a touch of gold and complimented with a satin sash to add that touch of class.
:quality(90)/https://www.sleepsolutions.com.au/media//wysiwyg/Products/AABC/alpaca-luxury.jpg)
:quality(90)/https://www.sleepsolutions.com.au/media//wysiwyg/Products/AABC/alpaca-benefits.jpg)
The fleece of the alpaca is of an outstanding quality. Unlike sheep’s wool, it is very clean and naturally contains no lanolin, so it doesn’t require chemical processing. Alpaca fleece is also semi-hollow, giving it a unique, lightweight feel as well as superior thermal performance.
Alpaca fleece in its natural state is allergy-free and luxuriously soft, producing a beautiful handle and drape to bedding products filled with this material.
In addition, alpaca fleece is moisture absorbent, which allows bedding to remain warm in the winter, and cool in the summer.
:quality(90)/https://www.sleepsolutions.com.au/media//wysiwyg/Products/AABC/guarantee.jpg)
:quality(90)/https://www.sleepsolutions.com.au/media//wysiwyg/Products/AABC/alpaca-luxury-2.jpg)
Cover: 100% Cotton Japara Cover (233 thread count)
Fill: 100% Pure Alpaca Fleece, Grown in Australia, Premium Quality
Trim: Three piece satin binding with gold piping and a luxurious satin sash
| Size | Dimensions |
|---|---|
| Single Size | 140 cm x 210 cm |
| Double Size | 180 cm x 210 cm |
| Queen Size | 210 cm x 210 cm |
| King Size | 245 cm x 210 cm |
| Super King Size | 270 cm x 240 cm |
| Quilt Weight | 200 GSM, 300 GSM, 400 GSM, 500 GSM |
|---|---|
| Quilt Size | Single, Double, Queen, King, Super King |
| Warmth | Summer, Autumn, Spring, Winter |
| Care Instruction | Dry Clean Only |
| Fill Weight | 200, 300, 400, 500 GSM Options |
| Cover | 100% Cotton Japara Cover (233 thread count) |
| Material | 100% Pure Alpaca Fleece, Grown in Australia, Premium Quality |
| Manufacturer's Warranty | 5 Years Guarantee |
| Category | Quilts |
Share your thoughts with other customers
Google Reviews
5 | 87% | |
4 | 8% | |
3 | 2% | |
2 | 1% | |
1 | 2% |
Easy Peasy - filter arrived on time.
I purchased the Wireless Bluetooth Headband. Frustrating from first use fiddling around with the control panel and the cabled buds inside the band. After just a few uses the control unit wouldn't charge as advertised (inside the band). Troubleshooting suggested removing from the band, did this but still would not charge. Contacted sleep solutions, sent them a short video of the charging error lights. Despite the product being less than 2 months old they sent me a pre-paid consignment note, to send the control panel & charging pad back to them - I was instructed to include a detailed explanation of the problem and of course my contact details. They would investigate and come back to me. I was also to ensure the product was packaged in a manner to prevent damage. What they should have done, given the age of the product is apologise and sent me a replacement. Unit is useless, I'll throw it out.
Quick delivery and great communication. Sound machine works perfectly for my daughters room
Bought online, after 9 days of having no notice about shipping I emailed them and only then they sent the package. It's been two weeks and I still haven't been delivered.
Easy to order quick delivery and very happy with product.
Item deliverd fast
Excellent product, excellent customer service and very fast delivery. I will say, however, that I find the headhand too hot at the moment. This can't really be helped. But if you tend to run hot or get hot flushes, consider this.
We couldn't believe how fast the electric blankets got here from Sydney. Just 3 days by Australia post to Toowoomba. The products have all the features we wanted as well.