My Cart
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
:quality(90)/https://www.sleepsolutions.com.au/media//wysiwyg/Products/Bambi/my-bambi-banner.jpg)
These Ingeo fibre quilts are incredibly lightweight, yet are warm, soft, breathable, washable, hypo allergenic and low impact to the environment.
Bambi’s Botanic Ingeo Fibre quilts are perfect for people who are looking for warmth without weight in their quilt. The Sensitive Choice seal of approval is an endorsement from the National Asthma Council Australia that is suitable for Asthma and Allergy Sufferers.
:quality(90)/https://www.sleepsolutions.com.au/media//wysiwyg/Products/Bambi/bambi-ecorenew-igneo-corn-fibre-quilt.jpg)
:quality(90)/https://www.sleepsolutions.com.au/media//wysiwyg/Products/Bambi/ecorenew-igneo-quilt-final.jpg)
Sensitive Choice is a community service program created by the National Asthma Council Australia for all of us who want to breathe purer, cleaner, fresher air and reduce asthma and allergic reactions.
The program is of particular value to the millions of Australians and New Zealanders with asthma and the one in five of us who have allergies. While the Sensitive Choice program and the products approved do not claim to offer cures or treatment for such conditions, they conscientiously strive to help cleanse and purify the personal environments in which we all live and breathe.
:quality(90)/https://www.sleepsolutions.com.au/media//wysiwyg/Products/Bambi/sensitive-choice-logo.jpg)
:quality(90)/https://www.sleepsolutions.com.au/media//wysiwyg/Products/Bambi/ecorenew-bambi-quilts.jpg)
Proudly Australian-made, these pure new age natural fibre quilts are super absorbent, soft and smooth, comfortable, easy care and earth friendly.
Ecorenew Tencel® quilts and Ecorenew Ingeo™ quilts are both Sensitive Choice approved.
Ecorenew products are extremely light and soft, giving you warmth without weight. They breathe naturally for freshness and comfort, are hypoallergenic and anti-bacterial and are machine washable and stain resistant.
Ingeo™ Corn fibre filled quilts are light and soft while keeping you warm without the weight. The fibres breathe naturally for freshness.
| Size | Dimensions |
|---|---|
| Single Size | 140 cm X 210 cm |
| Double Size | 180 cm X 210 cm |
| Queen Size | 210 cm X 210 cm |
| King Size | 245 cm X 210 cm |
| Super Size | 270 X 240 cm |
:quality(90)/https://www.sleepsolutions.com.au/media//wysiwyg/Products/Bambi/my-bambi.jpg)
For more than 30 years, people Australia-wide have indulged in the quality and comfort of quilts, pillows, and mattress protectors from Bambi, a family-owned company and a proud member of Australia Made. More than 50% of Bambi products are made in Australia, and every piece features the quality and innovative craftsmanship consumers have come to expect.
:quality(90)/https://www.sleepsolutions.com.au/media//wysiwyg/Products/Bambi/my-bambi.jpg)
| Quilt Weight | 300 GSM, 430 GSM |
|---|---|
| Quilt Size | Single, Double, Queen, King, Super King |
| Warmth | Autumn, Spring |
| Care Instruction | Machine Washable |
| Fill Weight | 300 and 430 gsm options |
| Cover | Sateen – pure high quality cotton |
| Material | Pure Ingeo Corn |
| Manufacturer's Warranty | 5 years |
| Manufacture | N/A |
| Manufacturer | Bambi |
| Category | Quilts |
Share your thoughts with other customers
Google Reviews
5 | 87% | |
4 | 7% | |
3 | 2% | |
2 | 1% | |
1 | 3% |
Bought 2 Cabeau Travel pillows for our up coming long haul flight. Quality and support of pillow is exactly as product description. Love how it easily folds into its own travel bag. Ease of ordering with a fast delivery .
Delivery was prompt but had to spend so long and several attempts to find where .to order on line. If I have to do this every 6 months I would like to think it could be as simple as other online shopping experiences.
My partner went away and forgot his pillow, he bought this on the fly. Brought it home and i was obsessed. Hunted it down online and was so happy to find it here. It's the right amount of squishy, but softer than the usual memory foam. Bambi Renew Charcoal Infused Memory Foam Pillow
Very wide choice of products; good quality of items purchased; prompt delivery and advice of progress towards my address.
Queen size, electric blanket- Dreamaker 100% Cotton Quilted Electric Blanket Recently purchased- speedy delivery This is a very comfortable electric blanket- deep stretchy skirting and a generously plumped cotton quilt cover. The electrical connection is placed at the top of the blanket, and is therefore on top of the pillow area - no more bumps on the side. Blanket controls are well designed and easy to use. Very happy with my purchase.
Geeat products , good quality and fair prices. And fast postage. Highly recommended
When I have rang and enquired about any product information I have always received prompt up to date details about items I have wanted to purchase. The staff at Sleep Solutions are professional, polite and nothing is too much trouble for them when ordering and the ongoing communciation with 'products in transit' is second to none. Highly recommend this company. Christine
On time and a great product