My Cart
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
Save off RRP
The Bambi Hypo-allergenic Wool Underquilt is the ideal choice for those who suffer from allergy and asthma. Soft, comfy, warm, and fully machine washable, this wool underblanket is made for a better night's sleep.
The natural Australian Downs wool pile of this underblanket is fully encased in a pure, high-quality, cotton cover and features a fully fitted skirt - that helps it keep the underblanket firmly in place while you sleep. Backed by the Bambi 5-year product guarantee, it is proudly made in Australia.
Available in six different sizes, the Bambi Hypo-allergenic Wool Underquilt has a 500gsm Australian Downs wool filling that will have you enjoying an amazing night's sleep, warm, snug, and cosy from the mattress up.
Australian Downs Wool
6 size options
Fully fitted deep skirt
5-year product guarantee
Made in Australia
Machine washable
| Size | Dimensions |
|---|---|
| Sinlge | 92 x 188 cm |
| Long Single | 92 x 203 cm |
| King Single | 107 x 203 cm |
| Double | 137 x 188 cm |
| Queen | 153 x 203 cm |
| King | 183 x 203 cm |
An Australian-owned, Australia-made family company founded more than 30 years ago in New South Wales, Bambi is a leading manufacturer of quality bedding products-helping Australian families enjoy better sleep for over three decades. An award-winning company, Bambi is dedicated to exceptional quality and innovation in bedding.
| Mattress Size | Single, Long Single, Double, Queen, King |
|---|---|
| Material | 500gsm Australian Downs wool fill, Pure superior quality cotton cover |
| Care | Warm machine wash on short/gentle (wool cycle). Wash using non enzyme containing wool detergent. Tumble dry on low setting. Dry cleanable (P). |
| Fitting | Fully fitted deep skirt |
| Manufacturer's Warranty | 5-year product guarantee |
| Category | Bedding |
Share your thoughts with other customers
Google Reviews
5 | 87% | |
4 | 7% | |
3 | 2% | |
2 | 1% | |
1 | 3% |
Bought 2 Cabeau Travel pillows for our up coming long haul flight. Quality and support of pillow is exactly as product description. Love how it easily folds into its own travel bag. Ease of ordering with a fast delivery .
Delivery was prompt but had to spend so long and several attempts to find where .to order on line. If I have to do this every 6 months I would like to think it could be as simple as other online shopping experiences.
My partner went away and forgot his pillow, he bought this on the fly. Brought it home and i was obsessed. Hunted it down online and was so happy to find it here. It's the right amount of squishy, but softer than the usual memory foam. Bambi Renew Charcoal Infused Memory Foam Pillow
Very wide choice of products; good quality of items purchased; prompt delivery and advice of progress towards my address.
Queen size, electric blanket- Dreamaker 100% Cotton Quilted Electric Blanket Recently purchased- speedy delivery This is a very comfortable electric blanket- deep stretchy skirting and a generously plumped cotton quilt cover. The electrical connection is placed at the top of the blanket, and is therefore on top of the pillow area - no more bumps on the side. Blanket controls are well designed and easy to use. Very happy with my purchase.
Geeat products , good quality and fair prices. And fast postage. Highly recommended
When I have rang and enquired about any product information I have always received prompt up to date details about items I have wanted to purchase. The staff at Sleep Solutions are professional, polite and nothing is too much trouble for them when ordering and the ongoing communciation with 'products in transit' is second to none. Highly recommend this company. Christine
On time and a great product