My Cart
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
Indulge yourself every night with this sumptuous wool underlay. Feel yourself melt into your mattress as you drift off to sleep. Natural wool regulates body temperature ensuring you sleep comfortably. The underblanket consists of a single layer featuring a plush 400 gsm sliver knit fleece pile made from quality wool.
5-year guarantee
6 size options
400gsm Australian Wool
Fully fitted deep skirt
Machine Washable
| Size | Dimension |
|---|---|
| Single | 92 x 188 cm |
| Long Single | 92 x 203 cm |
| King Single | 107 x 203 cm |
| Double | 137 x 188 cm |
| Queen | 153 x 203 cm |
| King | 183 x 203 cm |
| Super King | 204 x 204 cm |
| Mattress Size | Single, King Single, Double, Queen, King, Super King |
|---|---|
| Thickness | N/A |
| Material | Wool (plush 400 gsm slilverknit fleece pile) |
| Care | Machine washable on gentle cycle |
| Fitting | Fitted skirt |
| Depth | N/A |
| Manufacturer's Warranty | 5 Years |
| Manufacture | N/A |
| Manufacturer | Bambi |
| Category | Bedding |
Share your thoughts with other customers
Google Reviews
5 | 87% | |
4 | 7% | |
3 | 2% | |
2 | 1% | |
1 | 3% |
Bought 2 Cabeau Travel pillows for our up coming long haul flight. Quality and support of pillow is exactly as product description. Love how it easily folds into its own travel bag. Ease of ordering with a fast delivery .
Delivery was prompt but had to spend so long and several attempts to find where .to order on line. If I have to do this every 6 months I would like to think it could be as simple as other online shopping experiences.
My partner went away and forgot his pillow, he bought this on the fly. Brought it home and i was obsessed. Hunted it down online and was so happy to find it here. It's the right amount of squishy, but softer than the usual memory foam. Bambi Renew Charcoal Infused Memory Foam Pillow
Very wide choice of products; good quality of items purchased; prompt delivery and advice of progress towards my address.
Queen size, electric blanket- Dreamaker 100% Cotton Quilted Electric Blanket Recently purchased- speedy delivery This is a very comfortable electric blanket- deep stretchy skirting and a generously plumped cotton quilt cover. The electrical connection is placed at the top of the blanket, and is therefore on top of the pillow area - no more bumps on the side. Blanket controls are well designed and easy to use. Very happy with my purchase.
Geeat products , good quality and fair prices. And fast postage. Highly recommended
When I have rang and enquired about any product information I have always received prompt up to date details about items I have wanted to purchase. The staff at Sleep Solutions are professional, polite and nothing is too much trouble for them when ordering and the ongoing communciation with 'products in transit' is second to none. Highly recommend this company. Christine
On time and a great product