My Cart
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
Protect your mattress and pillows with Bambi's range of Protectiva+ waterproof mattress protectors - bonus pillow protector(s) included!
The Bambi Protectiva+ Bamboo Cotton Stretch Knit Waterproof Mattress Protector helps you to safeguard your bedding with comfortable, breathable, quiet and care-friendly protection. The eco-friendly fabric is a micro-thin, stretch-knit fabric bonded onto a whisper-quiet waterproof backing, assuring you a comfortable night's sleep. The natural fibre top layer is also sensitive skin-friendly.
This high-quality mattress protector includes a waterproof membrane that safeguards your mattress from spills and accidents, while still providing a soft sleeping surface.
Bambi protectors are resistant to harmful substances and allergens including bacteria, mould, dust mites, and perspiration. These quality mattress protectors are also stain-resistant and easy to maintain.
Also comes in a convenient Long Single size suitable for modern Split King Beds.
A mattress protector assists with good sleep hygiene. Dust mites live in soft furnishings such as bedding and mattresses. Dust mites are microscopic creatures that feed off human scales. They are one of the most common allergen triggers for asthma, especially in humid and coastal parts of Australia.
Over time, thousands of dust mites and bed bugs may be lurking in your bed. A mattress protector will help protect your mattress from dust mites, bacteria, and allergens.
| Single | 92 x 188 + 40 - 55 cm |
| Long Single (suits Split King Beds) |
92 x 203 + 40 - 55 cm |
| King Single | 107 x 203 + 40 - 55 cm |
| Double | 137 x 188 + 40 - 55 cm |
| Split Queen | 77 x 205 + 40 - 55 cm |
| Queen | 153 x 203 + 40 - 55 cm |
| Split King | 92 x 205 + 40 - 55 cm |
| King | 183 x 203 + 40 - 55 cm |
| Split Super King | 107 x 205 + 40 - 55 cm |
| Super King | 204 x 204 + 40 - 55 cm |
| Pillow Protector Size | 72 x 46 cm |
An Australian-owned, Australia-made family company founded more than 30 years ago in New South Wales, Bambi is a leading manufacturer of quality bedding products - helping Australian families enjoy better sleep for over three decades. An award-winning company, Bambi is dedicated to exceptional quality and innovation in bedding.
| Mattress Size | Single, King Single, Long Single, Double, Queen, Split Queen, King, Split King, Super King, Split Super King |
|---|---|
| Material | Upper Layer - Cotton/Bamboo Stretch knit fabric Lower Layer - Waterproof PU Backing |
| Firmness | N/A |
| Care | Machine wash gentle cycle Tumble dry low heat |
| Manufacturer's Warranty | 5 Year Mattress Protection Warranty |
| Manufacturer | Bambi |
| Category | Bedding |
Share your thoughts with other customers
Google Reviews
5 | 87% | |
4 | 8% | |
3 | 2% | |
2 | 1% | |
1 | 2% |
Easy Peasy - filter arrived on time.
I purchased the Wireless Bluetooth Headband. Frustrating from first use fiddling around with the control panel and the cabled buds inside the band. After just a few uses the control unit wouldn't charge as advertised (inside the band). Troubleshooting suggested removing from the band, did this but still would not charge. Contacted sleep solutions, sent them a short video of the charging error lights. Despite the product being less than 2 months old they sent me a pre-paid consignment note, to send the control panel & charging pad back to them - I was instructed to include a detailed explanation of the problem and of course my contact details. They would investigate and come back to me. I was also to ensure the product was packaged in a manner to prevent damage. What they should have done, given the age of the product is apologise and sent me a replacement. Unit is useless, I'll throw it out.
Quick delivery and great communication. Sound machine works perfectly for my daughters room
Bought online, after 9 days of having no notice about shipping I emailed them and only then they sent the package. It's been two weeks and I still haven't been delivered.
Easy to order quick delivery and very happy with product.
Item deliverd fast
Excellent product, excellent customer service and very fast delivery. I will say, however, that I find the headhand too hot at the moment. This can't really be helped. But if you tend to run hot or get hot flushes, consider this.
We couldn't believe how fast the electric blankets got here from Sydney. Just 3 days by Australia post to Toowoomba. The products have all the features we wanted as well.