My Cart
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
Protect your mattress and pillows with Bambi's range of Protectiva Plus waterproof mattress protectors - now with bonus pillow protector(s) included!
The Bambi Protectiva+ Microfibre Waterproof Mattress Protector helps you to safeguard your bedding with comfortable, breathable, quiet and care-friendly protection. Containing a microfibre mattress protector and bonus pillow protector, the Bambi Protectiva+ Microfibre Waterproof Mattress Protector is the perfect way to keep warm and dry.
This high-quality mattress protector includes a waterproof membrane that safeguards your mattress from spills and accidents, while still providing a soft sleeping surface.
Bambi protectors are resistant to harmful substances and allergens including bacteria, mould, dust mites, and perspiration. These quality mattress protectors are also stain-resistant and easy to maintain.
Also comes in a convenient Long Single size suitable for modern Split King Beds
A mattress protector assists with good sleep hygiene. Dust mites live in soft furnishings such as bedding and mattresses. Dust mites are microscopic creatures that feed off human scales. They are one of the most common allergen triggers for asthma, especially in humid and coastal parts of Australia.
Over time, thousands of dust mites and bed bugs may be lurking in your bed. A mattress protector will help protect your mattress from dust mites, bacteria, and allergens.
| Single | 92 x 188 cm + 40 - 55 cm |
| Long Single (suits Split King Beds) |
92 x 203 cm + 40 - 55 cm |
| King Single | 107 x 203 cm + 40 - 55 cm |
| Double | 137 x 188 cm + 40 - 55 cm |
| Queen | 153 x 203 cm + 40 - 55 cm |
| King | 183 x 203 cm + 40 - 55 cm |
| Super King | 204 x 204 cm + 40 - 55 cm |
| Pillow Protector | 72 x 46 cm |
An Australian-owned, Australia-made family company founded more than 30 years ago in New South Wales, Bambi is a leading manufacturer of quality bedding products - helping Australian families enjoy better sleep for over three decades. An award-winning company, Bambi is dedicated to exceptional quality and innovation in bedding.
| Mattress Size | Single, King Single, Long Single, Double, Queen, King, Super King |
|---|---|
| Material | High quality performance polyester with microfibre fabric |
| Firmness | N/A |
| Care | Machine wash gentle cycle Tumble dry low heat |
| Manufacturer's Warranty | 5 Year Mattress Protection Warranty |
| Manufacturer | Bambi |
| Category | Bedding |
Share your thoughts with other customers
Google Reviews
5 | 87% | |
4 | 7% | |
3 | 2% | |
2 | 1% | |
1 | 3% |
Bought 2 Cabeau Travel pillows for our up coming long haul flight. Quality and support of pillow is exactly as product description. Love how it easily folds into its own travel bag. Ease of ordering with a fast delivery .
Delivery was prompt but had to spend so long and several attempts to find where .to order on line. If I have to do this every 6 months I would like to think it could be as simple as other online shopping experiences.
My partner went away and forgot his pillow, he bought this on the fly. Brought it home and i was obsessed. Hunted it down online and was so happy to find it here. It's the right amount of squishy, but softer than the usual memory foam. Bambi Renew Charcoal Infused Memory Foam Pillow
Very wide choice of products; good quality of items purchased; prompt delivery and advice of progress towards my address.
Queen size, electric blanket- Dreamaker 100% Cotton Quilted Electric Blanket Recently purchased- speedy delivery This is a very comfortable electric blanket- deep stretchy skirting and a generously plumped cotton quilt cover. The electrical connection is placed at the top of the blanket, and is therefore on top of the pillow area - no more bumps on the side. Blanket controls are well designed and easy to use. Very happy with my purchase.
Geeat products , good quality and fair prices. And fast postage. Highly recommended
When I have rang and enquired about any product information I have always received prompt up to date details about items I have wanted to purchase. The staff at Sleep Solutions are professional, polite and nothing is too much trouble for them when ordering and the ongoing communciation with 'products in transit' is second to none. Highly recommend this company. Christine
On time and a great product