My Cart
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
The Bambi Protectiva Waterproof Stretch Knit Mattress Protector helps you to safeguard your bedding with comfortable, breathable, quiet and care-friendly protection. The eco-friendly fabric has a natural fibre top layer and is sensitive skin friendly. It is also the ideal choice for sufferers of allergies and asthma.
It features an environmentally friendly bamboo/cotton micro thin stretch knit top layer and a waterproof membrane.
Keep your mattress clean, dry, and safe while you enjoy a luxuriously comfortable night's sleep with the Bambi Protectiva Stretch Knit Mattress Protector. This high quality mattress protector includes a waterproof membrane that safeguards your mattress from spills and accidents, while still providing a soft sleeping surface.
The Bambi Protectiva Stretch Knit Mattress Protector comes in all mattress sizes, and includes a deep, fitted skirt that's designed to fit snugly on deep depth mattresses. These soft and durable mattress protectors are fully machine washable, and can be tumble dried on low heat for easy cleaning and maintenance.
Allergy and asthma sufferers will love the Bambi Protectiva Stretch Knit Mattress Protector. These healthy choice bed protectors are not only water and liquid-proof, but are also highly resistant to dust mites, bacteria, mold, perspiration, and stains. Long-lasting quality and comfort are part of the Bambi sleeping experience.
Also comes in a convenient Long Single size suitable for modern Split King Beds
| Size | Dimension |
|---|---|
| Single | 92 x 188 cm |
| Long Single (suits Split King Beds) |
92 x 203 cm |
| King Single | 107 x 203 cm |
| Double | 137 x 188 cm |
| Queen | 153 x 203 cm |
| King | 183 x 203 cm |
| Super King | 204 x 204 cm |
An Australian-owned, Australia-made family company founded more than 30 years ago in New South Wales, Bambi is a leading manufacturer of quality bedding products - helping Australian families enjoy better sleep for over three decades. An award-winning company, Bambi is dedicated to exceptional quality and innovation in bedding.
| Mattress Size | Single, King Single, Long Single, Double, Queen, King, Split King |
|---|---|
| Drop | 40 cm |
| Material | Bamboo/cotton micro thin stretch knit top layer and a waterproof membrane |
| Care | Fully machine washable and can be tumble dried on low heat |
| Manufacturer's Warranty | 5 Years |
| Ebay Department | Bedding |
| Ebay Model | Bambi Protectiva Waterproof Stretch Knit Mattress Protector |
| Ebay Type | Mattress Protector |
| Manufacturer | Bambi |
| Category | Bedding |
Share your thoughts with other customers
Google Reviews
5 | 87% | |
4 | 8% | |
3 | 2% | |
2 | 1% | |
1 | 2% |
Delivery was prompt but had to spend so long and several attempts to find where .to order on line. If I have to do this every 6 months I would like to think it could be as simple as other online shopping experiences.
My partner went away and forgot his pillow, he bought this on the fly. Brought it home and i was obsessed. Hunted it down online and was so happy to find it here. It's the right amount of squishy, but softer than the usual memory foam. Bambi Renew Charcoal Infused Memory Foam Pillow
Very wide choice of products; good quality of items purchased; prompt delivery and advice of progress towards my address.
Queen size, electric blanket- Dreamaker 100% Cotton Quilted Electric Blanket Recently purchased- speedy delivery This is a very comfortable electric blanket- deep stretchy skirting and a generously plumped cotton quilt cover. The electrical connection is placed at the top of the blanket, and is therefore on top of the pillow area - no more bumps on the side. Blanket controls are well designed and easy to use. Very happy with my purchase.
Geeat products , good quality and fair prices. And fast postage. Highly recommended
When I have rang and enquired about any product information I have always received prompt up to date details about items I have wanted to purchase. The staff at Sleep Solutions are professional, polite and nothing is too much trouble for them when ordering and the ongoing communciation with 'products in transit' is second to none. Highly recommend this company. Christine
On time and a great product
Good quality, great price, sleep phones are comfortable and work very well. Highly reccomend this product and company