My Cart
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
Protect your mattress with this cotton/bamboo towelling waterproof mattress protector. The super-absorbent towelling upper layer is bonded onto a whisper-quiet waterproof membrane, making it ideal for children or invalids. This protector comes with a deep, fully fitted skirt, and carries a 5-year guarantee.
Soft, quiet, towelling surface. Ideal for a peaceful slumber
The perfect safeguard against spills, stains and dustmites.
Impermeable, breathable, waterproof sleep surface
Ideal for allergy and asthma sufferers.
Allergy and asthma sufferers will love the Bambi Protectiva Waterproof Towelling Mattress Protector. These healthy choice bed protectors are not only water and liquid-proof, but are also highly resistant to dust mites, bacteria, mold, perspiration, and stains. Long-lasting quality and comfort are part of the Bambi sleeping experience.
Keep your mattress clean, dry, and safe while you enjoy a luxuriously comfortable night's sleep with the Bambi Protectiva Waterproof Towelling Mattress Protector. This high quality mattress protector includes a waterproof membrane that safeguards your mattress from spills and accidents, while still providing a soft sleeping surface.
The Bambi Protectiva Waterproof Towelling Mattress Protector comes in all mattress sizes. These soft and durable mattress protectors are fully machine washable, and can be tumble dried on low heat for easy cleaning and maintenance.
Also comes in a convenient Long Single size suitable for modern Split King Beds
| Size | Dimensions |
|---|---|
| Single | 92 x 188 cm |
| Long Single (suits Split King Beds) |
92 x 203 cm |
| King Single | 107 x 203 cm |
| Double | 137 x 188 cm |
| Queen | 153 x 203 cm |
| King | 183 x 203 cm |
| Super King | 204 x 204 cm |
For more than 30 years, people Australia-wide have indulged in the quality and comfort of quilts, pillows, and mattress protectors from Bambi, a family-owned company and a proud member of Australia Made. More than 50% of Bambi products are made in Australia, and every piece features the quality and innovative craftsmanship consumers have come to expect.
:quality(90)/https://www.sleepsolutions.com.au/media//wysiwyg/Products/Bambi/ProtectivaWaterproofTowellingMattressProtector/my-bambi.jpg)
| Mattress Size | Single, King Single, Long Single, Double, Queen, King, Super King |
|---|---|
| Material | Bamboo/cotton micro thin stretch knit top layer and a waterproof membrane |
| Care | Fully machine washable and can be tumble dried on low heat |
| Manufacturer's Warranty | 5 Years |
| Ebay Department | Bedding |
| Ebay Model | Bambi Protectiva Waterproof Towelling Mattress Protector |
| Ebay Type | Mattress Protector |
| Manufacturer | Bambi |
| Category | Bedding |
Share your thoughts with other customers
Google Reviews
5 | 87% | |
4 | 8% | |
3 | 2% | |
2 | 1% | |
1 | 2% |
Delivery was prompt but had to spend so long and several attempts to find where .to order on line. If I have to do this every 6 months I would like to think it could be as simple as other online shopping experiences.
My partner went away and forgot his pillow, he bought this on the fly. Brought it home and i was obsessed. Hunted it down online and was so happy to find it here. It's the right amount of squishy, but softer than the usual memory foam. Bambi Renew Charcoal Infused Memory Foam Pillow
Very wide choice of products; good quality of items purchased; prompt delivery and advice of progress towards my address.
Queen size, electric blanket- Dreamaker 100% Cotton Quilted Electric Blanket Recently purchased- speedy delivery This is a very comfortable electric blanket- deep stretchy skirting and a generously plumped cotton quilt cover. The electrical connection is placed at the top of the blanket, and is therefore on top of the pillow area - no more bumps on the side. Blanket controls are well designed and easy to use. Very happy with my purchase.
Geeat products , good quality and fair prices. And fast postage. Highly recommended
When I have rang and enquired about any product information I have always received prompt up to date details about items I have wanted to purchase. The staff at Sleep Solutions are professional, polite and nothing is too much trouble for them when ordering and the ongoing communciation with 'products in transit' is second to none. Highly recommend this company. Christine
On time and a great product
Good quality, great price, sleep phones are comfortable and work very well. Highly reccomend this product and company