My Cart
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
Sleep in premium comfort with the Ultra Warm Microfibre 800GSM Winter Quilt, designed by Royal Comfort.
With a hotel weight 800GSM loft, the quilt has a premium 100% microfibre fill that is encased in a soft touch 100% cotton cover.
Suitable for the colder months, the quilt has hypoallergenic and antibacterial properties and the classic box stitch design ensures that the fill is evenly distributed and does not shift while you sleep.
If you like things a little warmer, or those who want something that's able to go throughout the seasons, you can find the perfect quilt for your needs. With this 800gsm super warm, ultra-soft and high-quality quality microfibre quilt. It keeps you warm without you even noticing because of it's winter weight feature. This Australian-made duvet is a new invention that makes sure of clean, healthy and odor free warmth and comfort while you sleep.
Care Instructions
| Single | 140cm x 210cm |
| Double | 180cm x 210cm |
| Queen | 210cm x 210cm |
| King | 240cm x 210cm |
| Super King | 270cm x 240cm |
Royal Comfort produce a range of bedding that is fit for royalty. They pride themselves on using the finest materials in a range of Egyptian cotton sheets, duck feather and down quilts and mattress toppers. Royal Comfort aims to supply bedding of the highest quality, made from the finest materials to ensure comfort, softness and a night of blissful sleep.
| Quilt Size | Single, Double, Queen, King, Super King |
|---|---|
| Warmth | Winter |
| Care Instruction | Machine Washable |
| Fill Weight | 800 GSM |
| Cover | 100% cotton cover |
| Material | Premium 100% microfibre fill |
| Manufacturer's Warranty | N/A |
| Manufacturer | Royal Comfort |
| Category | Quilts |
Share your thoughts with other customers
Google Reviews
5 | 87% | |
4 | 8% | |
3 | 2% | |
2 | 1% | |
1 | 2% |
Delivery was prompt but had to spend so long and several attempts to find where .to order on line. If I have to do this every 6 months I would like to think it could be as simple as other online shopping experiences.
My partner went away and forgot his pillow, he bought this on the fly. Brought it home and i was obsessed. Hunted it down online and was so happy to find it here. It's the right amount of squishy, but softer than the usual memory foam. Bambi Renew Charcoal Infused Memory Foam Pillow
Very wide choice of products; good quality of items purchased; prompt delivery and advice of progress towards my address.
Queen size, electric blanket- Dreamaker 100% Cotton Quilted Electric Blanket Recently purchased- speedy delivery This is a very comfortable electric blanket- deep stretchy skirting and a generously plumped cotton quilt cover. The electrical connection is placed at the top of the blanket, and is therefore on top of the pillow area - no more bumps on the side. Blanket controls are well designed and easy to use. Very happy with my purchase.
Geeat products , good quality and fair prices. And fast postage. Highly recommended
When I have rang and enquired about any product information I have always received prompt up to date details about items I have wanted to purchase. The staff at Sleep Solutions are professional, polite and nothing is too much trouble for them when ordering and the ongoing communciation with 'products in transit' is second to none. Highly recommend this company. Christine
On time and a great product
Good quality, great price, sleep phones are comfortable and work very well. Highly reccomend this product and company