My Cart
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
The Natural Home Winter Cotton Quilt 450gsm is the perfect luxurious addition to your bedroom. Made from natural cotton, this quilt is breathable, lightweight and keeps you cosy in winter, ensuring for a better night's sleep. Comfortable and pesticide-free, this stylish quilt truly has it all.
Cotton is famous for its high quality, breathability, durability, softness and comfort, and extremely low maintenance needs.
It is designed to draw moisture away from the body and leave you to enjoy a peaceful and uninterrupted sleep. It is also great for the environment and more smooth and durable which is fantastic for your hair and skin.
This quilt features warm yet breathable cotton that is a great material for a winter quilt.
Perfect for sensitive skin, these cotton quilts are naturally hypoallergenic, which are great for young children and people with allergies. They also cause no itchiness or irritation, leaving you to enjoy a comfortable and enhanced sleep.
Purafresh®
Protection
Made of 100%
Natural Cotton
Breathable to keep
you cozy at night
Machine Washable
for easy care
With natural and biodegradable wool fibres, these quilts are environmentally friendly, hypoallergenic, and treated with Purafresh® antibacterial, antimicrobial and antidust mite protection, making the Warm Winter Weight Cotton Quilt 450gsm the perfect addition to anybody that values a comfortable nights' sleep.
| Size | Dimensions |
|---|---|
| Single | 140 x 210 cm |
| Double | 180 x 210 cm |
| Queen | 210 x 210 cm |
| King | 240 x 240 cm |
NOTE: For health and hygiene reasons, pillows, quilts, underlays, bed toppers, mattress and pillow protectors cannot be returned for a refund or exchange unless faulty or not as ordered.
| Quilt Weight | 450 GSM |
|---|---|
| Quilt Size | Single, Double, Queen, King, Super King |
| Warmth | Winter |
| Care Instruction | Machine Washable, Hand Wash |
| Fill Weight | 450 GSM |
| Cover | 100% Natural Cotton |
| Material | 100% Natural Cotton with Purafresh treatment |
| Manufacturer's Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | Natural Home |
| Category | Quilts |
Share your thoughts with other customers
Google Reviews
5 | 87% | |
4 | 7% | |
3 | 2% | |
2 | 1% | |
1 | 3% |
Bought 2 Cabeau Travel pillows for our up coming long haul flight. Quality and support of pillow is exactly as product description. Love how it easily folds into its own travel bag. Ease of ordering with a fast delivery .
Delivery was prompt but had to spend so long and several attempts to find where .to order on line. If I have to do this every 6 months I would like to think it could be as simple as other online shopping experiences.
My partner went away and forgot his pillow, he bought this on the fly. Brought it home and i was obsessed. Hunted it down online and was so happy to find it here. It's the right amount of squishy, but softer than the usual memory foam. Bambi Renew Charcoal Infused Memory Foam Pillow
Very wide choice of products; good quality of items purchased; prompt delivery and advice of progress towards my address.
Queen size, electric blanket- Dreamaker 100% Cotton Quilted Electric Blanket Recently purchased- speedy delivery This is a very comfortable electric blanket- deep stretchy skirting and a generously plumped cotton quilt cover. The electrical connection is placed at the top of the blanket, and is therefore on top of the pillow area - no more bumps on the side. Blanket controls are well designed and easy to use. Very happy with my purchase.
Geeat products , good quality and fair prices. And fast postage. Highly recommended
When I have rang and enquired about any product information I have always received prompt up to date details about items I have wanted to purchase. The staff at Sleep Solutions are professional, polite and nothing is too much trouble for them when ordering and the ongoing communciation with 'products in transit' is second to none. Highly recommend this company. Christine
On time and a great product