My Cart
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
This luxurious Washable Winter Weight Australian Wool Quilt 500gsm is made with superior Australian superwash wool, which will draw moisture away from the body and leave you to enjoy your peaceful and uninterrupted sleep.
This quilt is designed to keep you warm in the winter and cool during summer, this breathable wool fibre quilt helps your body to regulate temperature through the absorption and distribution of body heat.
With natural and biodegradable wool fibres, these Dreamaker quilts are environmentally friendly, hypoallergenic, and treated with Purafresh antibacterial, anti-microbial, and anti-dustmite protection, making the Dreamaker quilt the perfect addition to anybody that values a comfortable nights' sleep.
Complete with dreamy high loft and exquisite stitching, this quilt will keep its shape for a long time, which complements the added bonus of being effortlessly washable.
100% Natural
Cotton Cover
Made from
Australian Wool
500 GSM
Fill Weight
Machine Washable
for easy care
With natural and biodegradable wool fibres, these quilts are environmentally friendly, hypoallergenic, and treated with Purafresh® antibacterial, antimicrobial and antidust mite protection, making the Washable Winter Weight Australian Wool Quilt the perfect addition to anybody that values a comfortable nights' sleep.
The Woolmark logo is a certification mark by The Woolmark Company, indicating high-quality wool products that meet strict standards.
Australian 100% pure wool is made entirely from the fleece of sheep raised in Australia, with no added synthetic or blended fibres. It's known for being naturally soft, breathable, and insulating—keeping you warm in cold weather and cool when it's hot.
Wool fibres can absorb moisture without feeling damp, making it great for comfort and temperature regulation. It's also naturally hypoallergenic, durable, and resistant to odours, making it a healthy and long-lasting choice for bedding
| Size | Dimensions |
|---|---|
| Single | 140 x 210 cm |
| Double | 180 x 210 cm |
| Queen | 210 x 210 cm |
| King | 240 x 210 cm |
| Super King | 240 x 270 cm |
NOTE: For health and hygiene reasons, pillows, quilts, underlays, bed toppers, mattress and pillow protectors cannot be returned for a refund or exchange unless faulty or not as ordered.
| Quilt Weight | 500 GSM |
|---|---|
| Quilt Size | Single, King Single, Double, Queen, King, Super King |
| Warmth | Winter |
| Care Instruction | Machine Washable |
| Fill Weight | 500 GSM |
| Cover | 100% Japara Cotton |
| Material | Australian Wool |
| Manufacturer's Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | Dreamaker |
| Category | Quilts |
Share your thoughts with other customers
Google Reviews
5 | 87% | |
4 | 8% | |
3 | 2% | |
2 | 1% | |
1 | 2% |
Delivery was prompt but had to spend so long and several attempts to find where .to order on line. If I have to do this every 6 months I would like to think it could be as simple as other online shopping experiences.
My partner went away and forgot his pillow, he bought this on the fly. Brought it home and i was obsessed. Hunted it down online and was so happy to find it here. It's the right amount of squishy, but softer than the usual memory foam. Bambi Renew Charcoal Infused Memory Foam Pillow
Very wide choice of products; good quality of items purchased; prompt delivery and advice of progress towards my address.
Queen size, electric blanket- Dreamaker 100% Cotton Quilted Electric Blanket Recently purchased- speedy delivery This is a very comfortable electric blanket- deep stretchy skirting and a generously plumped cotton quilt cover. The electrical connection is placed at the top of the blanket, and is therefore on top of the pillow area - no more bumps on the side. Blanket controls are well designed and easy to use. Very happy with my purchase.
Geeat products , good quality and fair prices. And fast postage. Highly recommended
When I have rang and enquired about any product information I have always received prompt up to date details about items I have wanted to purchase. The staff at Sleep Solutions are professional, polite and nothing is too much trouble for them when ordering and the ongoing communciation with 'products in transit' is second to none. Highly recommend this company. Christine
On time and a great product
Good quality, great price, sleep phones are comfortable and work very well. Highly reccomend this product and company