My Cart
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
The mattress protector has a soft and smooth bamboo cotton jersey top with breathable waterproof backing to protect your mattress from accidental spills and staining, which will help protect and prolong the life of your mattress.
Bamboo products is become more and more popular due to its unique style, Eco-friendliness and durability.
| Size | Dimensions |
|---|---|
| Single Bed | 91 cm x 188 cm |
| Double Bed | 137 cm x 188 cm |
| Queen Bed | 152 cm x 203 cm |
| King Bed | 183 cm x 203 cm |
| King Single Bed | 107 cm x 203 cm |
| Super King Bed | 204 cm x 204 cm |
| Mattress Size | Single, King Single, Double, Queen, King, Super King |
|---|---|
| Material | Surface:70% bamboo / 30% Cotton |
| Firmness | N/A |
| Manufacturer's Warranty | 1 Year Warranty |
| Ebay Department | Bedding |
| Ebay Model | Waterproof Bamboo Cotton Jersey Mattress Protector |
| Ebay Type | Mattress Protector |
| Manufacturer | Dreamaker |
| Category | Bedding |
Share your thoughts with other customers
Google Reviews
5 | 87% | |
4 | 7% | |
3 | 2% | |
2 | 1% | |
1 | 3% |
Bought 2 Cabeau Travel pillows for our up coming long haul flight. Quality and support of pillow is exactly as product description. Love how it easily folds into its own travel bag. Ease of ordering with a fast delivery .
Delivery was prompt but had to spend so long and several attempts to find where .to order on line. If I have to do this every 6 months I would like to think it could be as simple as other online shopping experiences.
My partner went away and forgot his pillow, he bought this on the fly. Brought it home and i was obsessed. Hunted it down online and was so happy to find it here. It's the right amount of squishy, but softer than the usual memory foam. Bambi Renew Charcoal Infused Memory Foam Pillow
Very wide choice of products; good quality of items purchased; prompt delivery and advice of progress towards my address.
Queen size, electric blanket- Dreamaker 100% Cotton Quilted Electric Blanket Recently purchased- speedy delivery This is a very comfortable electric blanket- deep stretchy skirting and a generously plumped cotton quilt cover. The electrical connection is placed at the top of the blanket, and is therefore on top of the pillow area - no more bumps on the side. Blanket controls are well designed and easy to use. Very happy with my purchase.
Geeat products , good quality and fair prices. And fast postage. Highly recommended
When I have rang and enquired about any product information I have always received prompt up to date details about items I have wanted to purchase. The staff at Sleep Solutions are professional, polite and nothing is too much trouble for them when ordering and the ongoing communciation with 'products in transit' is second to none. Highly recommend this company. Christine
On time and a great product