My Cart
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
The Dreamaker Bamboo Terry waterproof mattress protector is made from 100% bamboo fibre. The soft terry top is breathable and offers moisture control, whilst the plastic backing makes it completely waterproof for those spills and stains.
Thanks to its eco-friendliness and tough durability, bamboo is rising in popularity. Organic bamboo is naturally hypoallergenic and antibacterial, reducing allergies through moisture control and discouraging dust mites. Available in a range of fitted sizes.
| Size | Dimensions |
|---|---|
| Single Bed | 91 cm x 190 cm |
| King Single Bed | 106 cm x 203 cm |
| Double | 137 cm x 190 cm |
| Queen | 152 cm x 203 cm |
| King | 180 cm x 203 cm |
| Super King | 204 cm x 204 cm |
| Mattress Size | Single, King Single, Double, Queen, King, Super King |
|---|---|
| Material | 100% bamboo fibre |
| Firmness | N/A |
| Care | Warm gentle machine wash separately |
| Manufacturer's Warranty | 1 Year Warranty |
| Ebay Department | Bedding |
| Ebay Model | Waterproof Bamboo Terry Towelling Mattress Protector |
| Ebay Type | Mattress Protector |
| Manufacturer | Dreamaker |
| Category | Bedding |
Share your thoughts with other customers
Google Reviews
5 | 87% | |
4 | 7% | |
3 | 2% | |
2 | 1% | |
1 | 3% |
Delivery was prompt but had to spend so long and several attempts to find where .to order on line. If I have to do this every 6 months I would like to think it could be as simple as other online shopping experiences.
My partner went away and forgot his pillow, he bought this on the fly. Brought it home and i was obsessed. Hunted it down online and was so happy to find it here. It's the right amount of squishy, but softer than the usual memory foam. Bambi Renew Charcoal Infused Memory Foam Pillow
Very wide choice of products; good quality of items purchased; prompt delivery and advice of progress towards my address.
Queen size, electric blanket- Dreamaker 100% Cotton Quilted Electric Blanket Recently purchased- speedy delivery This is a very comfortable electric blanket- deep stretchy skirting and a generously plumped cotton quilt cover. The electrical connection is placed at the top of the blanket, and is therefore on top of the pillow area - no more bumps on the side. Blanket controls are well designed and easy to use. Very happy with my purchase.
Geeat products , good quality and fair prices. And fast postage. Highly recommended
When I have rang and enquired about any product information I have always received prompt up to date details about items I have wanted to purchase. The staff at Sleep Solutions are professional, polite and nothing is too much trouble for them when ordering and the ongoing communciation with 'products in transit' is second to none. Highly recommend this company. Christine
On time and a great product
Good quality, great price, sleep phones are comfortable and work very well. Highly reccomend this product and company