My Cart
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
Whether you're just after peace of mind whilst you sleep or extra child-friendly protection, our Dreamaker Cotton Terry Towelling Waterproof Mattress is the perfect addition to your bedding.
Fitted with a luxurious cotton Terry top, it's breathable yet soft, drawing away moisture and controlling your temperature as you snooze. The added plastic backing takes this protector from good to great, making it not only super comfortable, but it's also completely waterproof.
Available in a range of sizes, this Dreamaker Waterproof Mattress Protector comes with a fitted skirt, making it simple to fit over most mattresses. What's more, this protector is also electric blanket safe, so you no longer have to sacrifice comfort for protection.
Crafted in a luxuriously soft natural cotton terry towelling top, our mattress protector features an breathable waterproof backing to protect your mattress from accidental spills and staining. and to help prolong the life of your mattress.
Note: For health and hygiene reasons, pillows, quilts, underlays, bed toppers, mattress and pillow protectors cannot be returned for a refund or exchange unless faulty or not as ordered.
With natural and biodegradable wool fibres, these quilts are environmentally friendly, hypoallergenic, and treated with Purafresh® antibacterial, antimicrobial and antidust mite protection, making the Dreamaker Cotton Terry Towelling Waterproof Mattress Protector the perfect addition to anybody that values a comfortable nights' sleep.
| Size | Dimensions |
|---|---|
| Single Bed | 91 cm x 190 cm |
| Long Single Bed | 91 cm x 203 cm |
| Double Bed | 137 cm x 190 cm |
| Queen Bed | 152 cm x 203 cm |
| King Bed | 180 cm x 203 cm |
| King Single Bed | 106 cm x 203 cm |
| Super King Bed | 204 cm x 204 cm |
| Mattress Size | Single, King Single, Long Single, Double, Queen, King, Super King |
|---|---|
| Drop | 20-40cm |
| Material | 65% Cotton, 35% Polyester |
| Care | Warm gentle machine wash |
| Manufacturer's Warranty | 1 Year Warranty |
| Ebay Department | Bedding |
| Ebay Model | Waterproof Cotton Terry Towelling Mattress Protector |
| Ebay Type | Mattress Protector |
| Manufacturer | Dreamaker |
| Category | Bedding |
Share your thoughts with other customers
Google Reviews
5 | 87% | |
4 | 8% | |
3 | 2% | |
2 | 1% | |
1 | 2% |
Delivery was prompt but had to spend so long and several attempts to find where .to order on line. If I have to do this every 6 months I would like to think it could be as simple as other online shopping experiences.
My partner went away and forgot his pillow, he bought this on the fly. Brought it home and i was obsessed. Hunted it down online and was so happy to find it here. It's the right amount of squishy, but softer than the usual memory foam. Bambi Renew Charcoal Infused Memory Foam Pillow
Very wide choice of products; good quality of items purchased; prompt delivery and advice of progress towards my address.
Queen size, electric blanket- Dreamaker 100% Cotton Quilted Electric Blanket Recently purchased- speedy delivery This is a very comfortable electric blanket- deep stretchy skirting and a generously plumped cotton quilt cover. The electrical connection is placed at the top of the blanket, and is therefore on top of the pillow area - no more bumps on the side. Blanket controls are well designed and easy to use. Very happy with my purchase.
Geeat products , good quality and fair prices. And fast postage. Highly recommended
When I have rang and enquired about any product information I have always received prompt up to date details about items I have wanted to purchase. The staff at Sleep Solutions are professional, polite and nothing is too much trouble for them when ordering and the ongoing communciation with 'products in transit' is second to none. Highly recommend this company. Christine
On time and a great product
Good quality, great price, sleep phones are comfortable and work very well. Highly reccomend this product and company