My Cart
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
The Wooltara Classic 350 GSM Washable Wool Fleece Underblanket is made with superwash treated Australian wool which provides a sensation of luxury that cannot be matched by other bedding materials.
The millions of air pockets created by wool's three-dimensional structure give unique insulating qualities. In winter, these air pockets hold body warmth and insulate against the cold.
Wool ventilates in summer. Wool keeps the body dry by absorbing up to 30% of its weight in the moisture given off by the body, up to 1 litre each night, without feeling damp.
A deep pile will form an air barrier between you and the mattress, allowing airflow. This ventilation draws the moisture away, keeping you comfortably dry and cool even on those sticky nights.
The fully fitted pure cotton elasticated skirt stretched to fit most mattresses up to 45 cm.
Super Wash
Machine Washable
Ultra-Fresh
Protection
Renewable and
Biodegradable Wool
| Size | Dimensions |
|---|---|
| Single | 91 x 190 + 45 cm |
| Double | 137 x 190 + 45 cm |
| Queen | 152 x 203 + 45 cm |
| King | 180 x 203 + 45 cm |
NOTE: For health and hygiene reasons, pillows, quilts, underlays, bed toppers, mattress and pillow protectors cannot be returned for a refund or exchange unless faulty or not as ordered.
Wooltara is 100% Australian-owned and only produces wool bedding made to the highest Australian standards. We want our customers to experience the difference of sleeping with genuine Australian wool bedding of the utmost quality.
Wooltara produces an exceptional range of wool quilts, wool under blankets, mattress toppers, and pillows - all created to improve your sleeping experience.
| Mattress Size | Single, Double, Queen, King |
|---|---|
| Material | Fill: 350 GSM pure New Australian washable Wool with fully-fitted cotton skirt |
| Care | Warm hand or machine wash separately on the wool cycle / Rinse well/ Dry cleanable |
| Fitting | Fitted skirt up to 45 cm |
| Depth | Fits mattresses up to 45 cm |
| Manufacturer's Warranty | N/A |
| Manufacturer | Wooltara |
| Category | Bedding |
Share your thoughts with other customers
Google Reviews
5 | 87% | |
4 | 8% | |
3 | 2% | |
2 | 1% | |
1 | 2% |
When I have rang and enquired about any product information I have always received prompt up to date details about items I have wanted to purchase. The staff at Sleep Solutions are professional, polite and nothing is too much trouble for them when ordering and the ongoing communciation with 'products in transit' is second to none. Highly recommend this company. Christine
On time and a great product
Good quality, great price, sleep phones are comfortable and work very well. Highly reccomend this product and company
Helpful staff, quick delivery and products to help support people with tinnitus / decreased sound tolerance.
Easy Peasy - filter arrived on time.
I purchased the Wireless Bluetooth Headband. Frustrating from first use fiddling around with the control panel and the cabled buds inside the band. After just a few uses the control unit wouldn't charge as advertised (inside the band). Troubleshooting suggested removing from the band, did this but still would not charge. Contacted sleep solutions, sent them a short video of the charging error lights. Despite the product being less than 2 months old they sent me a pre-paid consignment note, to send the control panel & charging pad back to them - I was instructed to include a detailed explanation of the problem and of course my contact details. They would investigate and come back to me. I was also to ensure the product was packaged in a manner to prevent damage. What they should have done, given the age of the product is apologise and sent me a replacement. Unit is useless, I'll throw it out.
Quick delivery and great communication. Sound machine works perfectly for my daughters room
Bought online, after 9 days of having no notice about shipping I emailed them and only then they sent the package. It's been two weeks and I still haven't been delivered.