My Cart
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
The Wooltara Imperial Luxury 2-Layer Australian Wool Underblanket is made with a 350gsm soft, thick superwash-treated Australian wool pile which allows the skin to breathe for added comfort and support and 200gsm pure new washable wool filling for extra cushioning.
It is a fully reversible design. Sleep on the wool side in the winter and it retains body heat providing insulation and thermal comfort for a more comfortable night's sleep. In summer, the reversible high-quality pure cotton Japara filled with wool gives you a cool comfortable sleep.
Both ways, you will enjoy the luxury and softness of a pure new wool cushion of comfort. The fully fitted cotton skirt secures the under blanket firmly in place and can fit any mattress up to 45cm.
This 2-Layer under blanket evens body pressure points which makes you comfortable sleep and also eases aches, and pains. A great choice for all.
NOTE: For health and hygiene reasons, pillows, quilts, underlays, bed toppers, mattress and pillow protectors cannot be returned for a refund or exchange unless faulty or not as ordered.
Ultra-Fresh treated
for lasting freshness
5 year guarantee
Gentle Machine Wash
Pure New Australian Washable Wool Filling
Ultra-Fresh treated
for lasting freshness
5 year guarantee
Gentle Machine Wash
Pure New Australian Washable Wool Filling
| Size | Dimensions |
|---|---|
| Single Size | 91 cm x 190 cm + 45cm |
| Double Size | 137 cm x 190 cm + 45cm |
| Queen Size | 152 cm x 203 cm + 45cm |
| King Size | 180 cm x 203 cm + 45cm |
Wooltara is 100% Australian owned and only produce wool bedding made to the highest of Australian standards. We want our customers to experience the difference of sleeping with genuine Australian wool bedding of the utmost quality.
Wooltara produce an exceptional range of wool quilts, wool under blankets, mattress toppers and pillows - all created to improve your sleeping experience.
| Mattress Size | Single, Double, Queen, King |
|---|---|
| Material | 350 GSM soft, thick pure new Australian washable wool pile / 200 GSM washable new wool filling for extra cushioning. |
| Care | Warm hand or machine wash separately on the wool cycle / Rinse well/ Dry cleanable |
| Fitting | Fully fitted cotton skirt stretches to 45cm deep to hold firmly in place. |
| Depth | Fits mattresses up to 45 cm |
| Manufacturer's Warranty | 5 Year Warranty |
| Manufacturer | Wooltara |
| Category | Bedding |
Share your thoughts with other customers
Google Reviews
5 | 87% | |
4 | 8% | |
3 | 2% | |
2 | 1% | |
1 | 2% |
Delivery was prompt but had to spend so long and several attempts to find where .to order on line. If I have to do this every 6 months I would like to think it could be as simple as other online shopping experiences.
My partner went away and forgot his pillow, he bought this on the fly. Brought it home and i was obsessed. Hunted it down online and was so happy to find it here. It's the right amount of squishy, but softer than the usual memory foam. Bambi Renew Charcoal Infused Memory Foam Pillow
Very wide choice of products; good quality of items purchased; prompt delivery and advice of progress towards my address.
Queen size, electric blanket- Dreamaker 100% Cotton Quilted Electric Blanket Recently purchased- speedy delivery This is a very comfortable electric blanket- deep stretchy skirting and a generously plumped cotton quilt cover. The electrical connection is placed at the top of the blanket, and is therefore on top of the pillow area - no more bumps on the side. Blanket controls are well designed and easy to use. Very happy with my purchase.
Geeat products , good quality and fair prices. And fast postage. Highly recommended
When I have rang and enquired about any product information I have always received prompt up to date details about items I have wanted to purchase. The staff at Sleep Solutions are professional, polite and nothing is too much trouble for them when ordering and the ongoing communciation with 'products in transit' is second to none. Highly recommend this company. Christine
On time and a great product
Good quality, great price, sleep phones are comfortable and work very well. Highly reccomend this product and company