My Cart
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
Save $20.00 off RRP
Save off RRP
The Soho Collection Microfibre Quilt from Alastair's is a light and supportive quilt that always feels warm to the touch. With an improved microfibre cover fabric, unique non-shifting construction, and luxurious microfibre filling, this quilt provides you with a sumptuous sleeping experience.
Fluff and air regularly. Machine wash and rinse in warm water. Spin on low speed (do not wring). May also be dry-cleaned.
| Size | Dimensions |
|---|---|
| Single | 140 x 210 cm |
| Double | 180 x 210 cm |
| Queen | 210 x 210 cm |
| King | 245 x 210 cm |
| Super King | 270 x 240 cm |
Based in Christchurch, New Zealand, and Adelaide, Australia, Alastair's specializes in high quality home textiles that blend exceptional style with exquisite comfort. Alastair's range of quilts and duvets, specialty pillows and blankets, and mattress toppers delivers several styles and materials, from 100 percent natural down filling and bamboo fibres, to advanced memory foam and latex.
| Quilt Weight | 340 GSM |
|---|---|
| Quilt Size | Single, Double, Queen, King, Super King |
| Warmth | Autumn, Spring |
| Care Instruction | Machine Washable |
| Fill Weight | 340 gsm |
| Cover | Luxury microfibre cover |
| Material | Luxury microfibre filling |
| Category | Quilts |
Share your thoughts with other customers
Google Reviews
5 | 87% | |
4 | 7% | |
3 | 2% | |
2 | 1% | |
1 | 3% |
Bought 2 Cabeau Travel pillows for our up coming long haul flight. Quality and support of pillow is exactly as product description. Love how it easily folds into its own travel bag. Ease of ordering with a fast delivery .
Delivery was prompt but had to spend so long and several attempts to find where .to order on line. If I have to do this every 6 months I would like to think it could be as simple as other online shopping experiences.
My partner went away and forgot his pillow, he bought this on the fly. Brought it home and i was obsessed. Hunted it down online and was so happy to find it here. It's the right amount of squishy, but softer than the usual memory foam. Bambi Renew Charcoal Infused Memory Foam Pillow
Very wide choice of products; good quality of items purchased; prompt delivery and advice of progress towards my address.
Queen size, electric blanket- Dreamaker 100% Cotton Quilted Electric Blanket Recently purchased- speedy delivery This is a very comfortable electric blanket- deep stretchy skirting and a generously plumped cotton quilt cover. The electrical connection is placed at the top of the blanket, and is therefore on top of the pillow area - no more bumps on the side. Blanket controls are well designed and easy to use. Very happy with my purchase.
Geeat products , good quality and fair prices. And fast postage. Highly recommended
When I have rang and enquired about any product information I have always received prompt up to date details about items I have wanted to purchase. The staff at Sleep Solutions are professional, polite and nothing is too much trouble for them when ordering and the ongoing communciation with 'products in transit' is second to none. Highly recommend this company. Christine
On time and a great product