My Cart
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
Loading your cart...
Your cart is empty
Congrats!
You've qualified for free shipping!
Nearly there!
Save off RRP
The Bambi Everyday Memory Foam Mattress Topper is 5cm of luxuriously indulgent comfort. With gel-infused memory foam for extra cooling, you'll sleep comfortably throughout the night.
Featuring a fully removable Tencel®-blend cover for easy-care and a non-slip underside to ensure it stays in place, these toppers are ideal for use on beds and in caravans and campers.
Available in six different sizes, the Bambi Everyday Memory Foam Mattress Topper is made from a high-resilient foam that moulds to the weight and shape of the sleeper.
The topper features a non-slip underside to ensure it stays in place throughout the night and a fully removable Tencel®-blend cover for easy care. You should avoid using electric blankets with memory foam as they can interfere with the way your body moulds into the material.
2-year product guarantee
6 size options
Gel-infused memory foam
Removable cover
Machine Washable
| Size | Dimensions |
|---|---|
| Single | 92 x 188 cm |
| Long Single | 92 x 203 cm |
| King Single | 107 x 203 cm |
| Double | 137 x 188 cm |
| Queen | 153 x 203 cm |
Memory Foam insert
Cover
An Australian-owned, Australia-made family company founded more than 30 years ago in New South Wales, Bambi is a leading manufacturer of quality bedding products - helping Australian families enjoy better sleep for over three decades. An award-winning company, Bambi is dedicated to exceptional quality and innovation in bedding.
| Mattress Size | Single, King Single, Long Single, Double, Queen, King |
|---|---|
| Thickness | 5 cm |
| Material | Gel-infused memory foam and Tencel® blend cover |
| Care | Hand wash or machine wash on gentle cycle. Line dry. when almost dry may be cool tumbled dry. Do not dry clean. |
| Fitting | Non-slip underside |
| Depth | N/A |
| Manufacturer's Warranty | 2 years |
| Category | Bedding |
Share your thoughts with other customers
Google Reviews
5 | 87% | |
4 | 7% | |
3 | 2% | |
2 | 1% | |
1 | 3% |
Bought 2 Cabeau Travel pillows for our up coming long haul flight. Quality and support of pillow is exactly as product description. Love how it easily folds into its own travel bag. Ease of ordering with a fast delivery .
Delivery was prompt but had to spend so long and several attempts to find where .to order on line. If I have to do this every 6 months I would like to think it could be as simple as other online shopping experiences.
My partner went away and forgot his pillow, he bought this on the fly. Brought it home and i was obsessed. Hunted it down online and was so happy to find it here. It's the right amount of squishy, but softer than the usual memory foam. Bambi Renew Charcoal Infused Memory Foam Pillow
Very wide choice of products; good quality of items purchased; prompt delivery and advice of progress towards my address.
Queen size, electric blanket- Dreamaker 100% Cotton Quilted Electric Blanket Recently purchased- speedy delivery This is a very comfortable electric blanket- deep stretchy skirting and a generously plumped cotton quilt cover. The electrical connection is placed at the top of the blanket, and is therefore on top of the pillow area - no more bumps on the side. Blanket controls are well designed and easy to use. Very happy with my purchase.
Geeat products , good quality and fair prices. And fast postage. Highly recommended
When I have rang and enquired about any product information I have always received prompt up to date details about items I have wanted to purchase. The staff at Sleep Solutions are professional, polite and nothing is too much trouble for them when ordering and the ongoing communciation with 'products in transit' is second to none. Highly recommend this company. Christine
On time and a great product